Zrównoważony rozwój, „zielone budownictwo”, ekologia, systemy „Breeam” i „Leed”, to obecnie niezwykle nośne i modne pojęcia odnoszące się do branży budowlanej. Ale jak tak naprawdę właściwie je rozumieć i wprowadzać w życie?
Jak możemy przeczytać w dokumentach Unii Europejskiej, „Budownictwo i użytkowanie budynków w UE odpowiada za około połowę wszystkich wydobywanych surowców i zużycia energii oraz za około jedną trzecią zużycia wody. Sektor budowlany wytwarza również około jedną trzecią wszystkich odpadów i przyczynia się do oddziaływań na środowisko pojawiających się na różnych etapach cyklu życia budynku, w tym w trakcie produkcji wyrobów budowlanych, budowy budynków, użytkowania ich, remontowania oraz gospodarowania odpadami budowlanymi” (komunikat COM/2014/0445 final].
Nie brzmi to zbyt optymistycznie. Budowanie ewidentnie szkodzi Matce Ziemi. Dlatego warto zastanowić się, jak budować, nie szkodząc przyrodzie.
Czy w budownictwie możliwy jest zrównoważony rozwój?
Aby projekty budowlane stały się przyjazne środowisku, warto wykorzystać rozwój nowoczesnych technologii, które pozwalają oszczędzać zasoby naturalne. Taką drogą poszła firma FineTech Construction, która z sukcesem i od początku swojego istnienia konsekwentnie realizuje politykę proekologiczną. Przy realizacji firmowych inwestycji wykorzystywane jest coraz mniej wody oraz energii elektrycznej. FTC kontroluje też jakość i pochodzenie używanych w produkcji materiałów, a finalnie dba możliwość ich recyklingu, stosując w praktyce zasadę racjonalnego gospodarowania odpadami.
– Troska o środowisko naturalne jest wpisana w nasze firmowe DNA. Ekologia to jeden z priorytetów na każdym etapie realizacji naszych projektów, począwszy od projektowania, poprzez prace budowalne, aż po samą eksploatację budynków – podkreśla Włodzimierz Bogiel, prezes przedsiębiorstwa. I dodaje: – W naszej pracy kładziemy szczególny nacisk na oszczędne gospodarowanie surowcami, redukcję zanieczyszczeń oraz wykorzystywanie materiałów maksymalnie przyjaznych dla środowiska.
Certyfikat „Breeam”, czyli jak budować w sposób przyjazny dla Ziemi
Firmy budowlane starają się o certyfikaty, które gwarantują, że inwestycje spełniają rygorystyczne wymogi związane z postulatami zrównoważonego rozwoju. Jednym z nich jest „Breeam”, czyli proekologiczny system oceny budynków. Dążenie do spełnienia wymogów „Breeam” pomaga w budowie inwestycji generujących niższe koszta użytkowania budynków, w ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko oraz stworzeniu środowiska przyjaznego dla zdrowia i komfortu użytkowników.
System „Breeam” składa się z 10 głównych kategorii, w obrębie których znajduje się kilkadziesiąt szczegółowych podkategorii. Realizując projekty zgodnie z tymi wymogami, nawet na poziomie „Good” jesteśmy w stanie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 10% w stosunku do standardowego budownictwa, co daje znaczny wkład w ochronę naszej planety.
DSV Office – prawdopodobnie najbardziej ekologiczny biurowiec w Warszawie
Spośród kilkunastu realizowanych przez FTC projektów na szczególną uwagę zasługuje budowa warszawskiego biurowca DSV Office. Budynek ten otrzymał w maju 2021 r. certyfikat BREEAM „Very Good”. Oznacza to, że obiekt funkcjonuje w sposób zrównoważony i ma jak najmniejszy możliwy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Budynek biurowy DSV Office jest więc obiektem przyjaznym środowisku.
– Ochrona środowiska była jednym z priorytetów na każdym etapie jego budowy, od projektu, poprzez prace budowlane, aż po samą eksploatację budynku. Budowa i obecne funkcjonowanie biurowca oparte zostało na czterech filarach zrównoważonego rozwoju, a więc na: użyciu proekologicznych materiałów, zastosowaniu rozwiązań umożliwiających oszczędzanie energii, zamontowaniu urządzeń oszczędzających wodę i wreszcie na dobrym dla środowiska zaplanowaniu przestrzeni – opowiada prezes FineTech Construction.
Ekologiczne materiały w DSV Office
Podczas realizacji prac budowalnych szczególnie ważny jest dobór materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych. W przypadku projektu DSV Office zastosowane zostały materiały posiadające stosowne deklaracje środowiskowe (EPD – Environmental Product Declaration) tj.: metal, beton, szkło i drewno. Natomiast elementy wykończeniowe, zarówno wewnętrzne jak i fasadowe, były zgodne z certyfikatem ISO 14205. Firma dbała też o to, żeby podczas całego procesu budowlanego nie działać na szkodę ekosystemów leśnych. – Wbudowane materiały drewniane i drewnopochodne posiadają stosowne certyfikaty potwierdzające legalność pochodzenia drewna, FSC i PEFC – wyjaśnia Włodzimierz Bogiel.
W biurowcu nie da się marnować wody i energii
Niezwykle istotną dla ekologii kwestią, jeśli chodzi o użytkowanie wykończonego już budynku, jest minimalizowanie zużycia przez pracowników biur wody i energii. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas prac wykończeniowych zwracać szczególną uwagę na materiały wykończeniowe.
– Nie tylko wanny, umywalki i tym podobne (czyli tzw. biały montaż), ale także zmywarki zostały wybrane na podstawie niskich parametrów zużycia wody i energii – wylicza prezes Bogiel. Warto też wspomnieć, że w budynku DSV Office zainstalowano dużą liczbę liczników, które pozwalają na bieżące monitorowanie zużycia mediów i tym samym kontrolowanie tego zużycia.
Również zielone strefy otaczające budynek przyczyniają się do oszczędzania wody. Zostały one bowiem wyposażone w system nawadniania oparty na liniach kroplujących i czujnikach wilgotności gleby.
Starannie planowana przestrzeń
Ekologia zaczyna się już w momencie wyboru miejsca na budowę. Budynek DSV Office został zlokalizowany na terenie poprzednio już zabudowanym, dzięki czemu nie trzeba było pozyskiwać dla inwestycji nowych terenów. Warto podkreślić, że inwestor zadbał o to, by zieleń wokół budynku nawiązywała do lokalnego ekosystemu.
W garażu podziemnym biurowca przewidziano miejsca dla rowerzystów oraz zainstalowano stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Dzięki tym rozwiązaniom udało się organiczyć wykorzystywanie samochodów oraz promować alternatywne bezemisyjne sposoby transportu. – W efekcie przyczyniliśmy się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery! – cieszy się prezes.
Ekologia, czyli dobre zarządzanie
Kluczem do sukcesu każdego nagrodzonego w ramach projektu „Breeam” przedsięwzięcia jest właściwe zarządzanie nim na każdym etapie. To właśnie Generalny Wykonawca sprawuje kontrolę nad wszystkimi czterema filarami zrównoważonego budownictwa: materiałami, wodą, energią i przestrzenią.
Tak też było z budową DSV Office w Warszawie. Firma FineTech Construction pokazała, jak duży wpływ na ochronę środowiska może mieć generalny wykonawca, udowadniając tym samym, że można budować ekologicznie!
Maciej Puton
You must be logged in to post a comment.