
Przesłanie kolejnej książki profesora Manfreda Spitzera – niemieckiego neurobiologa i psychiatry – jest jednoznaczne: dla dobra społeczeństwa należy jak najszybciej ograniczyć konsumpcję cyfrowych treści. Na poparcie swojego postulatu ma Spitzer bardzo wiele naukowych dowodów. Niestety dowody to nie wszystko. Jak gorzko stwierdza niemiecki naukowiec, naukowe ustalenia są blokowane i utrudnia się przedostanie się ich do zbiorowej świadomości. Stoi za tym wielki biznes i lobbing związany z przemysłem cyfrowym. Sytuacja ta przypomina czasy, kiedy wielkie koncerny reklamowały wyroby tytoniowe, ignorując lub ośmieszając naukowców, którzy bili na alarm w kwestii szkodliwości nikotyny. Dziś, szczególnie w dobie pandemii, jesteśmy bombardowani informacjami o potrzebie nowych cyfrowych metod kształcenia, które są warunkiem nowoczesnej edukacji. Jak jednak pokazują badania, intensywne korzystanie ze smartfonów czy tabletów niekorzystnie wpływa na uwagę i zdolność koncentracji. Nie ma zaś badań, które potwierdzałyby ich pozytywny wpływ. Odnośnie gier komputerowych, podnoszone są argumenty, że uczą one zdolności uczenia się nowych zadań i reagowania w nowych sytuacjach, a także pomagają w odnajdywaniu się w codziennym życiu. Tymczasem prawda jest taka, że gry nie wspomagają procesów koncentracji, ale wręcz mogą prowadzić do jej zaburzeń.
Szczególnie narażone są bardzo małe dzieci, którym za wcześnie daje się tablety czy inne gadżety elektroniczne. Wszystko to w imię edukacji i postępu, tymczasem, jak pisze Spitzer, jest to zamach na ich dzieciństwo, polegający na ograniczeniu rozwoju zmysłów i naturalnego dla tego wieku ruchu.
Obecny czas pandemii niestety „skazuje” nas na cyfrową rzeczywistość, ale warto pamiętać, że jest to sytuacja kryzysowa i nadmierny kontakt z mediami cyfrowymi ma negatywny wpływ, zwłaszcza na dzieci. Nie należy więc ulegać iluzji, którą roztaczają producenci tabletów, gier czy nawet programów edukacyjnych, jakoby media cyfrowe nie prowadziły do sytuacji szkodliwych, z uzależnieniem włącznie.
Manfred Spitzer, Cyberchoroby. Jak cyfrowe życie rujnuje nasze zdrowie, Wydawnictwo Dobra Literatura.
You must be logged in to post a comment.