Bruno Schulz to autor wciąż żywy i intrygujący swoją niezwykłą twórczością. Jej źródła biją w domu rodzinnym i czasie dzieciństwa artysty.
Losy Bruno Schulza skupiają w sobie dzieje Polski i Europy początku XX w. To czas pokoju i dynamicznego rozwoju Europy, wielkiego rozkwitu ku tury i sztuki. Belle époque to także czas rozwoju nowych idei, jak emancypacja, feminizm czy socjalizm. Twórca z Drohobycza miał też bezpośredni kontakt z największymi twórcami ówczesnej Polski, jak Witold Gombrowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz (poznajemy kulisy pełnej napięcia relacji między trojgiem przyjaciół) czy Zofia Nałkowska. Uważnie śledzi prądy w kulturze europejskiej, głównie w malarstwie. Początki jednak jego imaginarium, jego niezwykłej wyobraźni, czerpią soki z dzieciństwa, z domu rodzinnego i atmosfery, jaką wyczuwał Schulz. Jego wizja sztuki opierała się na podróży do dzieciństwa, na świadomym dążeniu do powrotu do niego, jako czasu pełnego spontaniczności, wolności, pełni. Schulz chciał „dojrzeć” do dzieciństwa.
Książka jest owocem ponad dziesięcioletniej pracy badawczej Autorki, dając czytelnikom możliwość niezwykłego wglądu w świat Schulza i stanowiąc przepustkę do interpretacji jego twórczości.
(bw)
Anna Kaszuba-Dębska, Bruno. Epoka genialna, Wydawnictwo Znak