Miłość to wyjątkowy stan w życiu człowieka, któremu towarzyszą bardzo pozytywne emocje. Miłość małżeńska jest szczególnym jej wyrazem – wymaga jednak nie tylko miłości, ale także znajomości umysłu, a szczególnie sposobu jego funkcjonowania w relacjach międzyludzkich. Taką perspektywę w spojrzeniu na relacje małżeńskie proponuje Aaron Beck, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Pensylwańskim, światowej sławy badacz stanów lękowych i depresyjnych.
Beck prezentuje stosunkowo nowy kierunek psychologii kognitywnej, która zwraca uwagę na wpływ umysłu na relacje międzyludzkie. Terapię kognitywną stosuje się już obecnie w przypadku takich sytuacji jak zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, a nawet zaburzenia łaknienia, jak anoreksja i bulimia. Okazuje się bowiem, że umysł ma decydujący wpływ w wydawaniu przez nas sądów oraz sposobu interpretowania zachowania innych.
Wedle Becka małżonkowie mogą przezwyciężyć trudności w relacjach, jeśli uświadomią sobie, że wynikają one z wzajemnego nierozumienia swoich potrzeb i oczekiwań, co spowodowane jest nieumiejętnością znalezienia wspólnego języka oraz uprzedzeń związanych z interpretowaniem zachowań innej osoby. Bardzo często autor podkreśla, iż nigdy nie wiemy, jaki naprawdę jest stan umysłu – tzn. jakie są postawy, uczucia i myśli – innych osób. Chcąc więc zrozumieć innych, musimy odczytać znaki, słowa i symbole, które od nich odbieramy. W tym celu musimy jednak poznać, jak funkcjonuje nasz własny umysł, jakimi kieruje się zasadami.
Książka skierowana jest głównie do małżeństw i zawiera wiele praktycznych porad i przykładów, które autor zaczerpnął ze swojej praktyki. Skorzystają z niej nie tylko małżeństwa w kryzysie, ale może przede wszystkim małżeństwa, które chcą ciągle pracować nad wzajemnym poznawaniem się i pogłębianiem relacji.
Aaron Beck, Miłość nie wystarczy. Jak rozwiązywać nieporozumienia i konflikty małżeńskie, Wydawnictwo Media Rodzina, Poznań 2020.
You must be logged in to post a comment.