Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system długoterminowego oszczędzania dla pracowników, realizowany przy współpracy z pracodawcami oraz państwem. Dzięki niemu pracujący mogą w nieskomplikowany sposób zyskać dodatkowe oszczędności.
Obowiązek utworzenia PPK dla pracowników oraz innych osób zatrudnionych wymienionych w ustawie o PPK spoczywa na pracodawcy. W porozumieniu z nimi pracodawca wybiera instytucję finansową, która będzie prowadziła dla tych osób indywidualne rachunki PPK. Rachunki te będą zasilane wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa. Już teraz PPK funkcjonują w największych firmach, a do 10 listopada 2020 roku program ten powinien zostać wdrożony we wszystkich firmach, zatrudniających co najmniej 20 osób.
Uczestnictwo w PPK
Uczestnictwo w PPK jest dobrowolne. Pracowników między 18. a 55. rokiem życia zapisuje automatycznie do PPK pracodawca. Mogą oni zrezygnować z oszczędzania, informując o tym pracodawcę. Osoby między 55. a 70. rokiem życia muszą same zadeklarować pracodawcy chęć przystąpienia do PPK. Pracownik w każdej chwili może zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do niego wrócić.
Środki w PPK
Standardowo wpłata pracownika na rachunek PPK to 2% wynagrodzenia, ale można ją zwiększyć (maksymalnie o 2%) lub w wyjątkowych przypadkach zmniejszyć (do 0,5% wynagrodzenia). Do tego pracodawca dokłada swoją cegiełkę, która wynosi 1,5% wynagrodzenia pracownika. To tak, jakby pracownik dostał 1,5% podwyżkę! Pracodawca oczywiście ma też możliwość zwiększenia tej kwoty do maksymalnie 4%. To jednak nie koniec korzyści. Za pozostanie w programie PPK i aktywne uczestnictwo w nim (dokonywanie wpłat) przez co najmniej 3 miesiące otrzymuje się wpłatę powitalną od państwa w wysokości 250 zł, a za każdy rok sumiennego oszczędzania (po spełnieniu warunków określonych w ustawie) – 240 zł. Oszczędzanie w PPK po prostu się opłaca. Finalnie wpłaty pracownika stanowią ok. 40% zgromadzonych oszczędności. Reszta pochodzi od pracodawcy i państwa.
Fundusze zdefiniowanej daty
Dbaniem o to, by środki gromadzone przez uczestników PPK były bezpiecznie pomnażane, zajmują się wybrane instytucje finansowe. Inwestują one oszczędności pracownika w specjalne fundusze, które dostosowują poziom ryzyka do wieku uczestnika PPK. Upraszczając, im bliżej wieku emerytalnego, tym bezpieczniejsze i stabilniejsze instrumenty finansowe, choć nawet tu pracownik ma możliwość wprowadzenia zmian. Nadzór nad instytucjami finansowymi prowadzącymi rachunki uczestników PPK sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Wypłata środków
Środki zgromadzone w PPK stanowią prywatną własność osób oszczędzających. To one decydują zatem, kiedy i w jakiej formie będą chciały z nich skorzystać. Mają do nich dostęp w każdej chwili i w każdej chwili mogą je wypłacić. Najkorzystniej dla pracownika jest jednak oszczędzać do 60. roku życia. W przypadku wcześniejszej wypłaty środków trzeba bowiem liczyć się z podatkiem od zysków kapitałowych i możliwością zwrotu premii od państwa. Bez konsekwencji podatkowych można wypłacić pieniądze także w dwóch przypadkach: na wkład własny przy planowaniu kredytu m.in. na zakup mieszkania lub budowy domu (pod warunkiem późniejszego zwrotu całej wypłaconej kwoty) oraz w przypadku poważnej choroby pracownika, jego współmałżonka lub dziecka.
Dziedziczenie
W przypadku śmierci uczestnika PPK, bez względu na jego wiek, zgromadzone środki nie przepadają. Jeśli uczestnik PPK pozostawał w związku małżeńskim, połowa zgromadzonych oszczędności trafi do współmałżonka w zakresie, w jakim objęte były one wspólnotą majątkową. Pozostałe środki są transferowane do PPK, IKE lub PPE osoby uprawnionej lub podlegają wypłacie w formie pieniężnej. Uczestnik może wskazać osobę uprawnioną do jego środków, a jeśli tego nie zrobi, środki otrzyma jego ustawowy spadkobierca. Nabycie w drodze dziedziczenia nie podlega podatkowi od spadków i darowizn, nie obowiązuje wówczas także podatek od zysków kapitałowych.
Informacje
Wszelkie informacje na temat PPK można znaleźć na specjalnie przygotowanym portalu www.mojeppk.pl oraz pod numerem infolinii: 800 775 775. Na portalu znajduje się także kalkulator oszczędności, który pozwala wyliczyć planowaną kwotę zysków. PFR Portal PPK organizuje również bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców, osób wprowadzających PPK w firmach oraz pracowników. Szkolenia odbywają się stacjonarnie na terenie całego kraju lub w wersji internetowej. PPK to sposób na efektywne oszczędzanie. Dzięki temu, że pracodawca i państwo dokonują wpłat na rachunek pracownika, oszczędności uczestnika PPK rosną dużo szybciej. Warto już teraz zadbać o swoją przyszłość. Sprawdź jak na www.mojeppk.pl.