Na miłośników dwóch kółek czeka ponad 60 km tras rowerowych wśród sosnowych lasów, zabytkowych willi świdermajer, szlakiem dawnej kolejki wąskotorowej, w okolicach Mszaru Pogorzelskiego i Łysej Góry. Po drodze nie zabraknie też atrakcji przyrodniczych rzeki Świder.
Już w te wakacje rusza projekt Velo Otwock. To dobra wiadomość dla tych mieszkańców i turystów, którzy chcą poznać na rowerze najciekawsze miejsca w Otwocku. Projekt Velo Otwock to cztery szlaki rowerowe: Nadświdrzański, Kolejowy, Sosnowy i Letniskowy. Ich nazwy nawiązują do atrakcji, które zobaczymy na trasie. W sumie na każdym ze szlaków wytypowano 10-11 punktów wartych szczególnej uwagi.
Cztery pętle po Otwocku
Najdłuższa trasa rowerowa ma ponad 18 km, a najkrótsza 12 km. Prowadzą one nie tylko po ścieżkach asfaltowych, ale i po leśnych duktach, czy piaskowych górkach. Nie są to szlaki o ekstremalnym stopniu trudności, tylko spacerowe, więc mogą nimi bez większych problemów przejechać także rodziny z dziećmi.
– Znam te tereny bardzo dobrze, sam dużo jeżdżę po Otwocku na rowerze, więc podjąłem się wytyczenia czterech pętli po mieście. Każda z nich zaczyna się na stacji PKP Otwock. Przebieg tras jest tak pomyślany, aby można było objechać wszystkie najciekawsze miejsca w Otwocku i poznać miasto. W trasie można zobaczyć tereny z zabudową typu świdermajer, modernistyczną zabudowę Śródborowa, lasy Soplicowa i rejony nad Świdrem – mówi Jakub Grzywacz, p.o. naczelnika wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Otwocka.
Profesjonalne oznakowanie, mapki i aplikacja
Szlaki będą profesjonalnie oznakowane tabliczkami kierunkowymi. – Chcemy, żeby te szlaki były naszą marką, produktem lokalnym. Stąd specjalnie zaprojektowane tabliczki – na terenach leśnych są one drewniane z akcentami stylu świdermajer, zaś na terenach miejskich metalowe, również odróżniające się od innych swoją grafiką – dodaje Jakub Grzywacz.
Na trasie nie zabraknie też tablic edukacyjnych z mapą oraz opisem ciekawych miejsc, form przyrody, czy zabytków. Na ich wykonanie i montaż Miasto Otwock otrzymało już 20 tys. zł z programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. W ramach projektu powstaną też miejsca do wypoczynku na półmetku każdej z tras, na co Otwock także stara się uzyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
Miasto planuje też organizowanie przejazdów po szlakach z przewodnikiem oraz udostępnienie specjalnej aplikacji z mapą i opisem szlaków. Oprócz tego będzie można zabrać na wycieczkę mapki kieszonkowe z trasami rowerowymi w wersji papierowej.
– Od wielu lat mówi się o walorach przyrodniczych naszego miasta i turystyce weekendowej, ale realne działania w tym kierunku nie były podejmowane. Wytyczenie szlaków rowerowych jest milowym krokiem, aby podnieść wartość turystyczną Otwocka. Bardzo się cieszę, że w gronie pracowników urzędu miasta mamy pasjonatów dwóch kółek, którzy zaangażowali się w projekt Velo Otwock i doprowadzili do jego finału. Powstał on z myślą o mieszkańcach i turystach, których już dziś na trasy rowerowe do Otwocka serdecznie zapraszamy – mówi prezydent Jarosław Margielski.
Aleksandra Czajkowska
You must be logged in to post a comment.