Gaz ziemny ma wiele zastosowań. Jest również o wiele bardziej ekologicznym paliwem i surowcem od obecnie stosowanych. Jego zalety dostrzega coraz więcej przedsiębiorstw i miast, inwestując m.in. w zakup ekologicznych autobusów CNG i LNG, czy przełączając lokalne ciepłownie na paliwo gazowe. Zyskują na tym wszyscy – środowisko, mieszkańcy i przedsiębiorcy.
Gaz ziemny to najbardziej ekologiczne paliwo kopalne. W trakcie spalania nie emituje pyłu i dwutlenku siarki. Nie powoduje również powstawania odpadów paleniskowych, które zanieczyszczają środowisko, takich jak popiół, żużel czy sadza. Zarówno jego wydobycie, transport, magazynowanie oraz użytkowanie odbywają się w warunkach znacznie bardziej sprzyjających środowisku naturalnemu niż ma to miejsce w przypadku innych paliw. Także ciepłownie, dzięki zastosowaniu nowoczesnych procesów technologicznych z użyciem gazu, uzyskują znaczne obniżenie emisji zanieczyszczeń. Skorzystają na tym również końcowi odbiorcy, gdyż gaz ziemny, jako czyste paliwo dostarczane poprzez sieci przesyłowe, nie wymaga od domowników dowozu czy składowania. Także w miastach, stawiających na nowoczesną oraz ekologiczną flotę zbiorowego transportu miejskiego, pozytywną tendencją jest zakup autobusów zasilanych gazem CNG i LNG, charakteryzujących się niską emisyjnością oraz redukcją hałasu.
Wiele dotychczasowych strategicznych raportów i planów rządowych rozwoju państwa wskazuje gaz ziemny jako paliwo wykorzystywane w transformacji polskiego sektora energetycznego. To także wielka szansa dla borykającej się z problemem smogu aglomeracji warszawskiej.
Działania GAZ-SYSTEM dla Metropolii Warszawskiej
Przykładem skutecznego wdrożenia wykorzystania gazu ziemnego w Warszawie jest wybudowany przez GAZ-SYSTEM w 2019 r. gazociąg do Elektrociepłowni Żerań. Budowa gazociągu umożliwia przesył gazu ziemnego do powstającego bloku gazowo-parowego na terenie EC Żerań, który zastąpi wyeksploatowane węglowe kotły parowe. Dzięki budowie nowego bloku emisja pyłów zostanie zredukowana o połowę, dwutlenku siarki o 60%, a tlenków azotu o 30%. Inwestycja w przesył gazu oznacza nie tylko znaczne ograniczenie zużycia węgla kamiennego, ale również mniejszy ruch pojazdów do i z elektrociepłowni, co w szczególności odczują okoliczni mieszkańcy. Przestawienie elektrociepłowni na paliwo gazowe obniży więc radykalnie emisję szkodliwych gazów, pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5.
GAZ-SYSTEM planuje w latach 2020-2024 przyłączenia kolejnych warszawskich elektrociepłowni, m.in. EC Kawęczyn, czy – w dalszej perspektywie – EC Siekierki. Również budowa przez spółkę gazociągu Rembelszczyzna – Mory, przebiegającego przez północne dzielnice Warszawy, zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i zapewni ciągłość zasilania paliwem gazowym przyłączonych do sieci operatorów dystrybucyjnych oraz odbiorców indywidualnych. Stworzy również możliwość przyłączania nowych podmiotów.
Gazociąg Rembelszczyzna – Mory
Projektowany gazociąg Rembelszczyzna – Mory to kolejna istotna inwestycja w kontekście rozwoju Warszawy oraz jej okolic. Gazociąg o długości ok. 28,5 km i średnicy 700 mm będzie zlokalizowany w województwie mazowieckim, na terenie powiatów: legionowskiego, warszawskiego zachodniego i warszawskiego. Trasa będzie przebiegać przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Warszawa (dzielnice: Białołęka, Bielany, Bemowo), Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki.
Inwestycja była szeroko konsultowana, zarówno przed formalnym etapem uzyskiwania decyzji, jak i na etapie ich pozyskiwania. Uwagi instytucji, zarządców poszczególnych terenów oraz mieszkańców były na bieżąco uwzględniane, dzięki czemu trasa gazociągu została odpowiednio zmieniona i przebiega w najbardziej optymalny sposób.
Zalety nowej inwestycji
Gazociąg Rembelszczyzna – Mory zwiększy bezpieczeństwo energetyczne stolicy i okolic oraz zapewni dostawy gazu ziemnego dla nowych odbiorców w tym rejonie. Pierścień Warszawski dotychczas umożliwiał dostawę ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Po rozbudowie GAZ-SYSTEM będzie mógł nim przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3. Dzięki temu odbiorcy indywidualni i przemysłowi, w tym producenci prądu i ciepła, będą mogli korzystać z niskoemisyjnego źródła energii. W efekcie poprawi się jakość powietrza w stolicy i gminach ościennych.
Na samym etapie budowy gazo- ciągu GAZ-SYSTEM zrealizuje szereg rozwiązań minimalizujących ewentualny wpływ inwestycji na otoczenie i środowisko, uwzględniając najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym bezwykopowe technologie wiercenia. Na trasie gazociągu zaplanowano pięć tzw. przejść bezwykopowych – dwa horyzontalne przewierty sterowane (HDD) oraz trzy przejścia metodą Direct Pipe. Aż 1/10 długości trasy gazociągu będzie wykonana metodami bezwykopowymi. Taki sposób realizacji prac znacząco zmniejsza ingerencję w środowisko naturalne i pozwala, w mniej uciążliwy sposób, przekroczyć przeszkody terenowe – skrzyżowania z drogami, wiaduktami i ciekami wodnymi.
Po zakończeniu budowy i przekazaniu gazociągu do eksploatacji, GAZ-SYSTEM będzie corocznie odprowadzał do budżetów gmin podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu samorządu, którą można przeznaczyć na potrzeby lokalnych społeczności.