Gaz ziemny to jeden z kluczowych surowców energetycznych, dlatego tak ważny jest bezpieczny i nieprzerwany transport tego surowca. W Polsce za przesył gazu i rozbudowę sieci przesyłowej odpowiada firma GAZ-SYSTEM. Spółka planuje nowe inwestycje na terenie aglomeracji warszawskiej. Przełożą się one na wymierne korzyści dla środowiska, podniesienie komfortu życia mieszkańców i bezpieczeństwo energetyczne stolicy.
Warszawskie elektrociepłownie są największymi producentami energii i ciepła dla ponad 3,5 milionowej społeczności Warszawy i okolicznych gmin. Dotychczas GAZ-SYSTEM wybudował gazociąg przyłączeniowy do EC Żerań. W kolejnych latach planowane są następne przyłączenia innych stołecznych elektrociepłowni do gazowej sieci przesyłowej.
Nowy gazociąg na północy Warszawy
Spółka planuje także budowę gazociągu Rembelszczyzna – Mory, przebiegającego przez północne dzielnice Warszawy. Zapewni ona większe bezpieczeństwo energetyczne stolicy. Jej skutkiem będzie też ciągłość zasilania w paliwo gazowe – zarówno odbiorców indywidualnych, jak i przyłączonych do sieci operatorów dystrybucyjnych. Dzięki temu w stolicy będzie też można oddychać czystszym powietrzem.
Zarówno bieżący przesył gazu, jak i budowa nowych gazociągów, odbywają się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, pod nadzorem ekspertów i w oparciu o sprawdzone, nowoczesne technologie.
Projektowany gazociąg z Rembelszczyzny do Mor będzie wykonany z rur stalowych o zwiększonej grubości ścianki i wytrzymałości. Zostaną one fabrycznie zabezpieczone specjalną izolacją i systemem oddziaływań zapobiegającym korozji. Wdrożenie tego typu rozwiązań oznacza większe bezpieczeństwo na etapie eksploatacji sieci.
Nad prawidłową realizacją prac czuwać będą zarówno sam wykonawca robót, jak również wybrana przez inwestora zewnętrzna firma, wykonująca tzw. nadzór inwestorski. Sprawowanie profesjonalnego nadzoru nad procesem budowanych gazociągów jest dla GAZ-SYSTEM priorytetem.
Przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie gazociąg będzie podlegał próbom ciśnieniowym: wytrzymałości, szczelności, a także próbom specjalnym (tzw. stresowym). Będą one wykonywane przy udziale Urzędu Dozoru Technicznego. Następnie nowy gazociąg czeka odbiór techniczny oraz odbiór końcowy, już po nagazowaniu i rozruchu. Na koniec Państwowa Inspekcja Sanitarna i Państwowa Straż Pożarna zajmą stanowisko w sprawie zgodności wykonania gazociągu z projektem. Pozwolenie na użytkowanie wydane będzie przez właściwego Wojewodę, po uprzedniej kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Dzięki rozbudowanym procedurom bezpieczeństwa, nowo wybudowany gazociąg pozwoli na bezpieczne dostarczanie niskoemisyjnego paliwa, jakim jest gaz ziemny, coraz szerszemu gronu odbiorców.
Bezpieczna eksploatacja gazociągów
Po przekazaniu gazociągu do eksploatacji, służby eksploatacyjne GAZ-SYSTEM będą na bieżąco dbać o bezpieczeństwo oraz utrzymanie należytego stanu technicznego infrastruktury. W tym celu wykonują one szereg cyklicznych czynności zgodnie z wewnętrznymi procedurami obowiązującymi w spółce, w tym m.in.:
- oblot sieci przesyłowej z powietrza;
- kontrola trasy i części nadziemnych gazociągu;
- sprawdzenie działania armatury i napędów;
- badanie stanu technicznego przekroczeń rzek;
- badanie i pomiar posadowienia gazociągów;
- czyszczenie gazociągu tłokami;
- usuwanie potencjalnych zagrożeń w pasie eksploatacyjnym.
Czynności eksploatacyjne są planowane w rocznych harmonogramach prac. Jedną z najważniejszych jest kontrola stanu technicznego. Na podstawie jej wyników podejmowane są decyzje o przeprowadzeniu prac remontowych albo modernizacyjnych.
Bezpieczeństwo sieci przesyłowej jest zapewnione również poprzez stały system nadzoru i kontroli. Parametry pracy gazociągów, w zakresie przepływu i ciśnienia gazu, są zdalnie monitorowane w sposób ciągły przez pracowników dyspozycji, dzięki zamontowanej na sieci aparaturze kontrolno-pomiarowej.
Gazowe Pogotowie Techniczne
GAZ-SYSTEM posiada w swoich strukturach, działające w systemie całodobowym, Gazowe Pogotowie Techniczne (GPT). Jego zadaniem jest reagowanie na wszystkie sygnały o zdarzeniach na sieciach obsługiwanych przez spółkę. Do podstawowych zadań GPT należą: zabezpieczenie i usuwanie skutków potencjalnych niezgodności eksploatacyjnych, a także realizacja i zabezpieczenie wykonywanych prac remontowych, inwestycyjnych i eksploatacyjnych w systemie przesyłowym.
Ochrona przeciwkorozyjna
Gazociągi przesyłające gaz pod wysokim ciśnieniem są zbudowane ze stali, a ich bezpieczne użytkowanie zapewnia skuteczna ochrona przeciwkorozyjna. Dzięki niej sieć przesyłowa zabezpieczona jest przed niekorzystnym wpływem środowiska zewnętrznego.
Badania diagnostyczne za pomocą tłoków
Inspekcja gazociągów za pomocą inteligentnych tłoków pomiarowych jest jednym z narzędzi wspomagających ocenę stanu technicznego sieci gazowej. Dzięki tego typu badaniom GAZ-SYSTEM podejmuje działania zmierzające do utrzymania ciągłości i prawidłowej pracy gazociągów i wymaganego stanu technicznego rur.