Gabor Maté, kanadyjski lekarz węgierskiego pochodzenia, specjalizujący się w leczeniu uzależnień, na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń, obserwacji i rozmów z pacjentami unikalnego ośrodka Portland Hotel, a właściwe domu dla osób uzależnionych przedstawia nam w swojej książce wyjątkową perspektywę rozumienia natury uzależnień. I choć najwięcej przykładów pochodzi od ludzi uzależnionych od narkotyków, to zdaniem autora źródło i mechanizm uzależnień jest zasadniczo podobny.
Przede wszystkim autor podkreśla, iż uzależnienie to poszukiwanie ulgi w cierpieniu, a nie gonienie za nieustanną przyjemnością. Ludzie sięgają po uzależniające substancje, by ukoić swój wewnętrzny ból, depresję, stany lękowe, niewygodę w życiu. Aby pomóc człowiekowi uzależnionemu należy więc wpierw stworzyć z nim więź i poznać, ból i cierpienie, które pchają go w uzależnienie. Dopiero zrozumienie pacjenta może być podstawą obustronnego dialogu i ewentualnej motywacji do zmiany.
W kwestii zmian Maté jest jednak bardzo sceptyczny, dopuszcza ewentualność, iż większość osób nie wyjdzie z uzależnienia. Nie przeszkadza mu to jednak w ciągłej trosce o pacjentów, w tym przede wszystkim o to, aby stworzyć im domowe warunki życia. Ośrodek jest często ich pierwszym i jedynym domem, w którym mogą godnie żyć, nie znosząc ciągłych upokorzeń i odrzucenia.
Maté zaznacza też, iż osoby uzależnione są w pewnym sensie lustrem, a raczej ciemną stroną współczesnego społeczeństwa, które ich odrzuciło. W nich, jak w krzywym zwierciadle możemy zobaczyć siebie.
Gabor Maté, Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów, Wydawnictwo Czarna Owca, 2021 r., 480 str.
You must be logged in to post a comment.