Do rąk otrzymaliśmy właśnie „Filary cywilizacji” Yuvala Noaha Harariego , czyli kontynuację dzieła „Sapiens. Opowieść graficzna”. To istna uczta intelektualna połączona ze sztuką komiksu najwyższej światowej próby.
Harari dał się poznać czytelnikom na całym świecie jako wielki umysł, ale i człowiek potrafiący o najtrudniejszych sprawach opowiadać prostym i zrozumiałym językiem. Tak jest i tym razem. Zapewne większość z nas słyszała o rewolucji neolitycznej, ale sam zwrot jest nieco odstraszający i trąci nudną historią, która nie ma związku z rzeczywistością. Harari ma jednak niezwykły talent, aby zafascynować nas tym przełomowym wydarzeniem w dziejach ludzkości, a także pokazać nam jego długofalowe skutki, trwające do dziś.
Rewolucja neolityczna, inaczej agrarna była przejściem od życia zbieracko-łowieckiego ludzkości do życia osiadłego, opartego na uprawie roślin. Około 10000 lat temu ludzie zaczęli hodować rośliny, głównie takie jak pszenica, ryż, kukurydza, ziemniaki, proso i jęczmień. Większość badaczy uważa to za wielki krok w dziejach ludzkości. Harari sądzi jednak inaczej. Jego zdaniem „udomowienie roślin” nie przełożyło się wcale na lepszą dietę czy dodatkowy czas wolny. Rolnik „przykuty” został do ziemi, będąc jednocześnie zmuszany do dostarczania płodów ziemi władcom.
O wszystkich zawiłościach i nieoczywistych konsekwencjach udomowienia roślin możemy poczytać w bardzo przystępnej formie komiksowej, która umożliwia dotarcie do szerszego kręgu odbiorców.
Yuval Noah Harari, Sapiens. Opowieść graficzna. Część 2. Filary cywilizacji, Wydawnictwo Literackie 2021.
You must be logged in to post a comment.