Stalin, jeden z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości był kiedyś dzieckiem i młodzieńcem, miał swoje dziecięce przygody i kłopoty okresu dorastania – nikt oczywiście nie mógł wtedy przypuszczać, że zostanie krwawym dyktatorem. Książka „Młody Stalin” daje nam dostęp do tych nieznanych faktów z życia przyszłego dyktatora, które autor wydobył głównie z gruzińskich archiwów. W książce poznajemy Stalina jako dziecko, rewolucjonistę, gangstera, poetę, seminarzystę, miłośnika literatury i młodych kobiet.
Z drobiazgowych, trwających ponad dziesięć lat badań autora ukazuje się wielobarwny portret Stalina, który idzie na przekór potocznemu dość przekonaniu, iż był nijakim, bezbarwnym człowiekiem, którego los przypadkowo wypchnął na szczyty władzy. Autor podkreśla, że za poglądem o nijakości i miernocie intelektualnej Stalina stał jego późniejszy śmiertelny wróg – Lew Trocki.
Szczególnie wyrazisty opis dotyczy dzieciństwa Stalina w gruzińskim miasteczku Gori, gdzie jako syn szewca wzrastał wśród surowych kaukaskich zasad na czele ze świętą zasadą lojalności wobec rodziny i przyjaciół. Uczył się też umiejętności walki fizycznej i wyrafinowanej sztuki zemsty. Wiele z jego zachowani jako podejrzliwego dyktatora ma swe źródła właśnie w okresie dzieciństwa i dorastania.
Simon Sebag Montefiore, Młody Stalin, Warszawa, 463 strony.
You must be logged in to post a comment.