Mieszkańcy Wawra wyróżniają się dużą aktywnością społeczną oraz tożsamością związaną z historią i miejscem, w którym mieszkają. Część Wawerczyków mieszka tu od wielu pokoleń, dlatego tak ważne jest zatroszczenie się o ich wspomnienia związane z małą ojczyzną.
Niedawno, bo w poniedziałek 21 czerwca, wawerski urząd świętował 70-tą rocznicę przyłączenia Wawra do Warszawy. To nie były zwykłe obchody. Urząd Dzielnicy wykazał się bowiem troską o zachowanie dla przyszłych pokoleń pamięci o historii dzielnicy. Mieszkańców poproszono o wskazanie ważnych dla nich symboli, a następnie utrwalono je w nowoczesnych nośnikach i formach przekazu. Władze wierzą, że to pozwoli na lepszą i skuteczniejszą komunikację z wawerską społecznością.
Dizajnerski neon
Ważnym momentem obchodów było „odpalenie” po raz pierwszy na budynku Urzędu Dzielnicy oryginalnego świetlnego napisu. Skąd pomysł na neon w tak poważnym miejscu?
– Wawer jest częścią Warszawy, więc chcemy się z nią identyfikować. Postanowiliśmy nawiązać do warszawskiej historii neonów i właśnie w ten sposób oznaczyć budynek Urzędu Dzielnicy Wawer – opowiada Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy. Neon nawiązuje do tradycji, ale jest to zarazem pierwsza w Warszawie tak oryginalna ozdoba budynku urzędu. – Mamy nadzieję, że wawerski neon z czasem dołączy do symboli Warszawy – rozmarza się burmistrz.
Projekt wawerskiego neonu spotkał się z uznaniem specjalistów związanych z praskim Muzeum Neonów – miejscem, które za cel obrało sobie nie tylko odświeżenie neonów sprzed lat, ale też podtrzymanie pamięci o nich. Ilona Karwińska, współzałożycielka Muzeum, zwraca uwagę na nietypowy krój pisma wawerskiego projektu – zauważa inspirację starymi napisami, ale w nowoczesnym wydaniu. Jej uznanie zdobył też neutralny, ale wyrazisty biały kolor światła.
Koncert, wystawa fotografii i coś dla ciała
Napis „Urząd Dzielnicy Wawer” po raz pierwszy rozbłysnął na budynku urzędu o godzinie 21:00, w towarzystwie dźwięków zespołu „Werwa Wawra”. Wawerska kapela powstała dzięki stypendium przyznanym przez burmistrza dzielnicy.
Wcześniej za zaproszonych na wieczorne obchody mieszkańców dzielnicy oraz przedstawicieli mediów czekała miła niespodzianka – 70 pierwszych klientów urzędu otrzymało „ciastko wawerskie” przygotowane przez cukiernię Meryk.
Uroczyste odpalenie neonu poprzedziło też otwarcie o godzinie 20:00 przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Wawer wystawy „Wawer z nieba”. Prezentuje ona historyczne zdjęcia lotnicze dzielnicy, a także ujęcia współczesne zdjęcia wykonane z drona przez mieszkańca Wawra Olgierda Świdę, który od lat prowadzi stronę „Dron Falenica”. Wystawa będzie prezentowana we wszystkich dwunastu osiedlach, o których opowiada.
Film, czyli mieszkańcy opowiadają o Wawrze Mieszkańcy Wawra wyróżniają się dużą aktywnością społeczną oraz tożsamością związaną z historią i miejscem, w którym mieszkają. Część Wawerczyków mieszka tu od wielu pokoleń, dlatego tak ważne jest zatroszczenie się o ich wspomnienia związane z małą ojczyzną. Wawerscy włodarze zadbali więc o uwiecznienie historii dzielnicy widzianej oczami mieszkańców. W czasie obchodów po raz pierwszy pokazano film „70 lat Wawra w Warszawie”, który zawiera historyczne fakty oraz wspomnienia rodowitych mieszkańców dzielnicy.
– Ten wartościowy film zostanie z nami jeszcze na długie lata – podkreślił Leszek Baraniewski, zastępca burmistrza dzielnicy Wawer, który w obchodach również wspominał Wawer sprzed kilkudziesięciu lat.
#MójWawer – kompendium wiedzy o dzielnicy
Dla tych, którzy nie mogli zobaczyć na żywo premiery filmu, przygotowana została możliwość obejrzenia go online za pomocą nowej strony internetowej www. mojwawer.pl. Dzięki witrynie mieszkańcy Wawra – ale też turyści i goście przybywający do dzielnicy – mogą skorzystać z bazy wiedzy o historii Wawra, wyszukać miejsca warte zobaczenia, a także poznać tutejszych mieszkańców. Na stronie znajdują się liczne zdjęcia charakterystycznych miejsc wawerskich, filmy prezentujące lokalne społeczności, lista wydarzeń kulturalnych, mapka ciekawych miejsc i wiele inspiracji do zapoznania się i odwiedzenia.
(wawer)
You must be logged in to post a comment.