Perspektywa przyjęta w Collegium Intermarium polega na postrzeganiu Polski i regionu Międzymorza jako podmiotu stosunków międzynarodowych, nie zaś jedynie strefy obcych wpływów.
Podczas międzynarodowej konferencji, która odbyła się 28 maja, zainaugurowano działanie Collegium Intermarium – uczelni wyższej stawiającej sobie za cel wykształcenie przyszłych elit dla Polski i całego regionu Międzymorza. Międzynarodowe grono naukowców i specjalistów z ponad 13 krajów świata zamierza nie tylko dostarczać studentom wiedzę i umiejętności na najwyższym światowym poziomie, ale także kształtować ich świadomość kulturową i postawy etyczne w duchu klasycznych wartości: rzymskiej kultury prawnej, greckiego umiłowania prawdy oraz żywego dziedzictwa chrześcijaństwa. Rekrutacja na pierwszy rok studiów właśnie ruszyła!
Prawnik z szerokimi horyzontami
W ofercie dydaktycznej uczelni szczególne miejsce zajmują jednolite studia magisterskie na kierunku Prawo. Wyróżniają się one obecnością w programie studiów najistotniejszych współcześnie zagadnień cywilizacyjnych i gospodarczych, a także rozwiniętym programem filozofii, historii myśli społecznej i historii idei oraz kursami retoryki i erystyki. Takiego właśnie holistycznego programu kształcenia wymaga wykształcenie prawników nie tylko kompetentnych, ale także świadomych kulturowo i etycznie.
– Collegium Intermarium powstało jako odpowiedź na coraz głębszy kryzys życia akademickiego. Odwołuje się do klasycznego rozumienia uniwersytetu, który powinien być przestrzenią wolnej debaty i odważnego poszukiwania prawdy – mówi rektor Collegium Intermarium dr Tymoteusz Zych.
Na szczególną uwagę zasługuje także unikalny i kompleksowy kurs międzynarodowego systemu praw człowieka w ramach programu Master of Laws (LL.M.). Obydwu tym propozycjom nie ustępuje oferta studiów podyplomowych, umożliwiająca pogłębienie kompetencji słuchaczy w zakresie nowoczesnych metod dowodowych, polityki rodzinnej w samorządzie, zarządzania organizacjami pozarządowymi czy też kulturowego i politycznego dziedzictwa Europy.
Stypendium i studiowanie pod okiem Mistrza
Wszystkim studentom na każdym etapie studiów w Collegium Intermarium towarzyszyć będzie system tutoringu, czyli nauki w relacji Mistrz-Uczeń. Każdemu studentowi zostanie przydzielony mistrz (tutor), którego wiedza i doświadczenie zawodowe odpowiadać będą deklarowanym przez studenta zainteresowaniom. Poza listą stałych kandydatów na tutorów, do podjęcia obowiązków tutora zapraszane będą osoby formalnie niezwiązane z uczelnią, w tym doświadczeni praktycy (adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, mediatorzy, menadżerowie, liderzy społeczni) oraz naukowcy polscy i zagraniczni. W ramach programu student będzie zobowiązany do przygotowania w ciągu roku kilku prac pisemnych różnego typu, ćwiczących umiejętności syntezy i analizy.
Każdy kandydat na studia w Collegium Intermarium może ubiegać się o przyznanie stypendium pokrywającego w całości albo w części koszty czesnego. Stypendia dedykowane są osobom wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami w nauce oraz zaangażowaniem w życie społeczne, np. poprzez działalność w organizacjach społecznych czy wolontariat. W przypadku kandydatów na stacjonarne studia prawnicze należy opisać swoje osiągnięcia, wyniki w nauce i zaangażowanie społeczne w liście motywacyjnym dołączonym do formularza rejestracyjnego. Studenci, którym w wyniku konkursu udzielone zostanie stypendium, mają gwarancję zachowania go także na kolejne lata studiów, pod warunkiem zaliczania w kolejnych latach wszystkich egzaminów w pierwszym terminie.
Studenci będą mogli także ubiegać się o przyznanie stypendiów będąc już na kolejnych latach studiów, również wtedy, gdy nie otrzymywali ich w poprzednich. W takim wypadku kryterium otrzymania stypendium będzie bieżąca działalność naukowa, wyniki, z jakimi student kończy poprzedni rok akademicki, jak również aktywność społeczna. Fundusz stypendialny przewiduje całkowite pokrycie kosztów czesnego dla przynajmniej pięciu najwybitniejszych kandydatów oraz studentów na danym roku studiów. Najlepsi spośród pozostałych otrzymają zniżkę w wysokości 20% czesnego.
Praktyki w najlepszych kancelariach
Jednym z kluczowych elementów działania uczelni będzie bliska współpraca z partnerami biznesowymi, a zwłaszcza z praktykami prawa. Studenci w toku nauki opanują umiejętność opracowania pism procesowych, statutów czy umów. Formalna współpraca z czołowymi kancelariami pozwoli także na odbywanie praktyk w miejscu, gdzie studenci rzeczywiście będą mogli poznać podstawy wykonywania zawodów prawniczych.
Unikalną płaszczyzną rozwoju kompetencji zawodowych będzie think tank Collegium Intermarium. W ramach jego działalności studenci będą mieli możliwość przygotowywania ekspertyz i analiz we współpracy z doświadczonymi prawnikami i praktykami biznesu (branża IT, energetyczna, etc.) oraz samodzielnego realizowania projektów edukacyjnych i badawczych. Każdy student i każdy pracownik naukowy będzie mógł zgłosić się do think tanku z własnym pomysłem na projekt naukowy, badawczy, edukacyjny, czy ekspertyzę. Collegium Intermarium będzie także prowadziło intensywną współpracę z organizacjami pozarządowymi. Ich przedstawiciele będą włączeni bezpośrednio w proces kształcenia i projekty badawcze. Studenci będą mieli także możliwość odbywania staży w partnerskich organizacjach.
Eksperci z zagranicy
Ważną zaletą Collegium Intermarium jest umiędzynarodowienie uczelni. Wśród wykładowców z ponad 13 różnych krajów znajdują postacie wybitne. Do nich należy na przykład księżna prof. dr Ingrid Detter de Frankopan, wybitna specjalistka prawa międzynarodowego, która w latach 1984-2005 doradzała św. Janowi Pawłowi II. W Collegium wykładać będzie również prof. dr Andras Lanczi, rektor Uniwersytetu Macieja Korwina w Budapeszcie oraz dr Grégor Puppinck, dyrektor European Centre for Law and Justice (ECLJ), członek Panelu Ekspertów ds. Wolności Religii lub Przekonań Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, którego rolą jest wspieranie państw członkowskich OBWE w realizacji ich zobowiązań wobec prawa do wolności religii lub przekonań.
Władze uczelni zakładają także współpracę z zagranicznymi badaczami, przedsiębiorcami i administracją publiczną, zwłaszcza z państw obszaru Międzymorza. Planowane jest prowadzenie zajęć na uczelni przez praktyków mających doświadczenie w zakresie działania organizacji międzynarodowych, a studenci będą mogli odbywać staże w instytucjach Unii Europejskiej, Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Bez kompleksów
Collegium Intermarium to wreszcie ośrodek badań, analiz, debaty i współpracy akademickiej, stawiający sobie za cel utrwalenie współpracy międzynarodowej w naszej części świata, która ma odbić się szerokim echem także w innych sferach życia publicznego. Zdaniem władz uczelni, nie tylko w nauce, ale również w gospodarce, polityce, kulturze i relacjach społecznych nadszedł czas na zerwanie z kompleksami i uzależnieniem wobec Zachodu. Perspektywa przyjęta w Collegium Intermarium polega na postrzeganiu Polski i regionu Międzymorza jako podmiotu stosunków międzynarodowych, nie zaś jedynie strefy obcych wpływów. Taką podmiotową perspektywę uczelnia przyjmuje zarówno w programie kształcenia, jak i w planach dotyczących działalności naukowej.
– Od lat rzetelna nauka i wolność akademicka są niszczone przez ideologiczne mody, a uczelnie Europy Środkowej widnieją na najdalszych pozycjach rankingów – podsumowuje Przewodniczący Rady Powierniczej Collegium Intermarium adw. Jerzy Kwaśniewski. – Stawiamy na akademicką odnowę. Powołaliśmy uczelnię, kuźnię kadr dla całego regionu Intermarium – dodaje Przewodniczący. Collegium Intermarium zostało powołane jako platforma niezależnej współpracy akademickiej, która pozwoli naukowcom Międzymorza zachować wolność badań i wypowiedzi, zagwarantuje swobodę debaty naukowej, a także nada im rozgłos konieczny do tego, by wpływać na rzeczywistość społeczną i polityczną. Taką właśnie platformą ma być Collegium Intermarium – wolny uniwersytet Europy Środkowej.
RR
You must be logged in to post a comment.