Ponad 16 tys. mieszkańców zostało już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 w Punkcie Szczepień Powszechnych w Otwocku. Wśród nich jest aż prawie 90 proc. otwockich seniorów. Największą grupę zaszczepionych stanowią osoby w przedziale wiekowym od 40 do 59 lat.
Pan Jakub przyjechał do Punktu Szczepień Powszechnych w Otwocku z Wiązowny. – Znajomy tu się szczepił mówił, że terminy są krótkie, wszystko odbywa się szybko, bez problemów i jest miła obsługa medyczna. Dostałem nawet naklejkę „dzielny pacjent” – śmieje się 42-letni mężczyzna.
Parking i szpital w pobliżu
Masowy punkt szczepień jest zlokalizowany na terenie Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Został uruchomiony na początku maja br. jako pierwszy taki punkt w powiecie. Zapisują się do niego nie tylko mieszkańcy Otwocka i powiatu otwockiego. Dziennie można być tam zaszczepionych nawet 500 osób.
– Nieprzypadkowo wybraliśmy tę lokalizację do uruchomienia Punktu Szczepień Powszechnych. W pobliżu jest szpital powiatowy oraz wyznaczone miejsce na parking dla chętnych na szczepienia. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki i dobrą opiekę medyczną – wyjaśnia prezydent Otwocka, Jarosław Margielski.
Klimatyzacja i sprawne zarządzanie
Punkt jest dobrze zorganizowany. Szczepienia odbywają się w specjalnej hali namiotowej, która jest klimatyzowana. W środku są wydzielone strefy: poczekalnia, rejestracja, kwalifikacja do szczepienia i gabinety zabiegowe. Przed wjazdem na teren OPWiK przy ul. Karczewskiej 48 jest punkt informacyjny, gdzie uzyskamy wszelkie niezbędne wiadomości odnośnie szczepienia.
– Szczepienia przebiegają sprawnie i planowo, pacjenci cały się do nas zapisują. Mamy zapewnione wszystkie dostawy drugich szczepionek, nie ma żadnych przestojów. Terminy szczepień są z dnia na dzień. Spotykamy się z dużą życzliwością pacjentów i subordynacją wobec wszystkich zasad, jakie tu obowiązują. Dzięki temu cały proces szczepień przechodzi bardzo sprawnie – mówi Anna Kwaśniewska, która z ramienia urzędu miasta koordynuje w punkcie szczepień sprawy administracyjne.
Masowy punkt szczepień w Otwocku powstał w błyskawicznym tempie, w ciągu dwóch tygodni, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji. To ogromne przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Miasto Otwock i Powiat Otwocki przy współpracy Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku oraz miejskich spółek: Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Otwockiego Zakładu Energetyki Cieplnej oraz Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Otwocku i Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie. Przy prowadzeniu punktu pomaga Oświata Miejska, Miejska Biblioteka Publiczna i Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu.
Co nas czeka w punkcie szczepień?
Punkt szczepień na terenie OPWiK jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Przed wejściem do poczekalni pacjentom mierzona jest temperatura, następnie wypełniają oni ankietę i przechodzą do rejestracji, w której odbywa się weryfikacja dokumentów. Następnie pacjenci kierowani są do boksów, gdzie przeprowadzana jest kwalifikacja na szczepienie, a stamtąd idą do jednego z czterech gabinetów zabiegowych. Ostatnim miejscem jest poczekalnia poszczepienna, gdzie osoby zaszczepione czekają po szczepieniu około 15 minut odpoczywając, podczas gdy ich stan zdrowia jest monitorowany.
Na miejscu jest zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, w tym zestaw przeciwwstrząsowy. Namiot jest stale czyszczony i dezynfekowany. – Wszystkie obostrzenia sanitarne są przestrzegane, jesteśmy w stałych kontakcie z sanepidem, który kontroluje nasz punkt szczepień. Jesteśmy przygotowani także na potrzeby osób niepełnosprawnych, wszędzie gdzie jest to możliwe są zamontowane podjazdy i usprawnienia, mamy na stanie też wózek inwalidzki i toaletę dla osób niepełnosprawnych. Punkt obsługuje również transport seniorów na szczepienia, dzięki pomocy straży pożarnej – informuje Sylwia Konopacka-Bąk, koordynator punktu szczepień z ramienia miasta.
W nagrodę naklejka
Na koniec szczepienia wszystkie osoby dostają naklejkę „Dzielny pacjent”. – To był strzał w dziesiątkę. Nie ma co ukrywać – szczepienie trochę stresuje, a ta naklejka wywołuje u pacjentów uśmiech na twarzy i rozładowuje napięcie. Pacjenci często podkreślają, że jest to dla nich taki powrót do dzieciństwa, humorystyczny akcent – dodaje Anna Kwaśniewska.
– Po szczepieniu czuję się dobrze, wszystko przebiegło sprawnie, nie trzeba było mnie do tego namawiać. Sama się zgłosiłam, bo nie ma na co czekać – mówi pani Katarzyna. Dla wszystkich zainteresowanych szczepieniem w Punkcie Szczepień Powszechnych w Otwocku, miasto uruchomiło specjalną infolinię, za której pośrednictwem można zapisać się na szczepienie lub sprawdzić wolny termin i dostępność szczepionek. Trzeba tylko zadzwonić pod numer 573 102 657 lub 573 102 655.
Aleksandra Czajkowska
You must be logged in to post a comment.