Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., POLREGIO Sp. z o.o. oraz Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych z Lublina podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia nowego kierunku kształcenia w szkole o nazwie „technik transportu kolejowego”. Jest to kolejna inicjatywa ARP S.A. realizowana w ramach programu „Kadry dla przemysłu”.
Współczesny polski przemysł boryka się z wieloma problemami kadrowymi. Wynikają one z niedostosowania systemu edukacji do wymagań rynku pracy. Według danych opublikowanych w raporcie PARP z lutego zeszłego roku, około 70 proc. polskich pracodawców sygnalizuje trudności ze znalezieniem pracowników o pożądanych umiejętnościach. W przypadku średnich firm jest to aż 76 procent.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. wychodzi tym trudnościom naprzeciw. Niedawno ruszył program „Kadry dla przemysłu”, inicjujący współpracę szkół średnich i wyższych z przedsiębiorstwami.
– Kiedy uruchamialiśmy Kadry w 2018 roku, naszym celem było łączenie dwóch światów: nauki i przemysłu. Wiedzieliśmy bowiem od spółek z Grupy Kapitałowej ARP, że mają one trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników – opowiada Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Cel tej współpracy nauki i przemysłu jest jasny. Środowiska akademickie będą dostarczać dla przemysłu wykształconych pracowników, zaś firmy zapewnią tymże absolwentom jasno wytyczone ścieżki rozwoju zawodowego.
Kadry dla kolei
Kształcenie specjalistów rozpoczyna się już w szkole średniej. Okazuje się jednak, że tylko w niewielu szkołach istnieją klasy o profilach odpowiadających potrzebom firm. Dlatego w ramach programu „Kadry dla przemysłu” zorganizowano współpracę między szkołami a przedsiębiorstwami. Taka współpraca z powodzeniem funkcjonuje już w branży mechanicznej. Od początku programu wspierana jest też branża kolejowa.
Liderem pozytywnych zmian jest firma POLREGIO, której nie ominęły problemy kadrowe. – Jesteśmy największym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce i wiemy z doświadczenia, że zjawisko luki pokoleniowej na kolei to poważny czynnik, który może ograniczyć dalszy rozwój tego sektora – mówi Artur Martyniuk, prezes zarządu spółki.
Dlatego firma nawiązała już współpracę z 16 szkołami zawodowymi i technicznymi w Polsce. Efektem tej współpracy jest prawie 150 odbytych przez uczniów i studentów praktyk, wizyt w zakładach pracy i lekcji z praktykami działającymi na co dzień w branży kolejowej.
Ale to nie koniec. Do miast budujących współpracę między szkolnictwem a koleją ma szansę dołączyć Chełm.
– Budowanie kompetencji potrzebnych do pracy na kolei powinno rozpocząć się od jak najmłodszych lat – przekonuje prezes POLREGIO. – Dlatego dołączyliśmy do projektu w ramach programu „Kadry dla przemysłu” w Chełmie – dodaje Martyniuk.
Tamtejszy Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych będzie mógł dzięki pomocy Agencji uatrakcyjnić swoją ofertę edukacyjną, a w zamian POLREGIO za kilka lat będzie mógł zatrudnić wykwalifikowanych pracowników. Na programie skorzystają także uczniowie, którzy będą mogli wybierać z większej liczby kierunków kształcenia oraz których szanse na zatrudnienie w kolejnictwie znacznie wzrośnie.
Z nawiązania współpracy ze spółką bardzo zadowolona jest Katarzyna Karamać, p.o. dyrektora Zespołu Szkół. Upatruje ona w utworzeniu nowego kierunku – technik transportu kolejowego – dużą szansę rozwoju szkoły, jako że prężnie rozwijający się transport kolejowy daje szerokie możliwości zatrudnienia.
– Transport kolejowy jest transportem przyszłości, dlatego też chcemy jako szkoła sprostać tym wyzwaniom. Również dlatego, że Chełm może poszczycić się chlubną tradycją kolejnictwa – argumentuje dyrektorka chełmińskiej szkoły. – Kolejnictwo wymaga z kolei profesjonalnej kadry, dlatego mamy nadzieję, że już za kilka lat spotkacie Państwo naszych absolwentów na kolejowych szlakach – dodaje.
Niech żyje technik i mechanik!
Ale chodzi nie tylko o doraźne cele. Agencja Rozwoju Przemysłu S. A. dba o to, by ogólnie promować nowoczesne kształcenie zawodowe i uświadamiać ludzi, że zdobycie zawodów technicznych i mechanicznych jest drogą do sukcesu.
– POLREGIO może zaoferować zatrudnienie w całym kraju, zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach. Jesteśmy stabilnym i pewnym pracodawcą, a praca na kolei to bardzo perspektywiczna ścieżka kariery zawodowej – przekonuje Artur Martyniuk, prezes zarządu firmy. I obiecuje zorganizowanie przez spółkę we współpracy ze szkołą praktyk zawodowych oraz zajęć praktycznych i zawodowych dla uczniów, również w ramach wycieczek zapoznawczych do zakładu pracy.
Program praktyk będzie ustalony we współpracy ze szkołą, aby uwzględnić zarówno potrzeby edukacyjne, jak i interesy spółki. Absolwenci szkoły będą mogli oczywiście liczyć na staż w przedsiębiorstwie.
Natomiast Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych, zgodnie z planowanym porozumieniem, opracuje we współpracy z POLREGIO program kształcenia na kierunku technik transportu kolejowego i będzie rekomendować absolwentom szkoły spółkę jako sprawdzone i godne polecenia miejsce pracy.
Kształcenie zawodowe również online
Nieodłącznym elementem programu „Kadry dla przemysłu” jest konkurs na najlepszą pracę magisterską, licencjacką i inżynierską prowadzony od 2019 roku. W zeszłym roku zanotowano ponad dwukrotny wzrost liczby prac przysłanych na ten konkurs.
Ostatni rok, mimo warunków pandemicznych, przyniósł wiele rezultatów współpracy Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. ze szkołami i przedsiębiorstwami. Wspólnie zorganizowano kilkanaście webinariów i lekcji online, podczas których specjaliści z firm z różnych branż dzielili się z uczniami i studentami swoją wiedzą o biznesie i o poszukiwanych przez przemysł kompetencjach przyszłych pracowników.
Ponadto ARP S.A. uruchomiła platformę e-learningową Przemysłowej Akademii Rozwoju o nazwie „Młody Przemysł”. Uczniowie dzięki tej platformie otrzymali możliwość poszerzania pożądanej przez pracodawcę wiedzy, bezpośredniej komunikacji z pracodawcą oraz współpracy w ramach mikroprojektów.
Artykuł partnerski we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A.
You must be logged in to post a comment.