Pierwsze spektakularne sukcesy Polaków, jak na przykład nasz udział w budowaniu łazików marsjańskich, przyciągają do kosmicznego sektora kolejne zdolne osoby. Rolą Agencji Rozwoju Przemysłu jest nieustanne tworzenie jak najlepszych warunków, aby polska myśl technologiczna mogła się rozwijać również w obszarze kosmicznym.
Mówiąc o przemyśle kosmicznym, często jako pierwsze skojarzenia przychodzą nam do głowy działania największych krajów świata, takich jak USA, Rosja czy Chiny. Jednak również w Polsce dzieje się coraz więcej w tej dziedzinie nauki i biznesu. Zadanie wsparcia szeroko rozumianego sektora kosmicznego zostało powierzone Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), będącej spółką akcyjną w nadzorze Prezesa Rady Ministrów ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa. Jest ona powołana do wspierania wielu kluczowych obszarów świata nauki i biznesu, w tym również związanego z eksploracją kosmosu.
Wsparcie ARP dla sektora kosmicznego przekłada się na szereg inicjatyw realizowanych z sukcesem od kilku lat. Poniżej wymienimy niektóre z nich.
Agencja buduje kosmiczne kadry
Już od 2016 r. ARP S.A. prowadzi program wsparcia dla polskich firm dedykowany branży kosmicznej: „Kompleksowy program wsparcia sektora technologii kosmicznych w Polsce”. Program ten definiuje i dzieli działania ARP S.A. na cztery kategorie: rozwój kadr – program stażowy, nowe projekty biznesowe, promocja oraz instrumenty finansowe.
W obszarze „rozwój kadr” Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. realizuje wiele inicjatyw, których celem jest zapewnienie branży wysoko wykwalifikowanych pracowników. Jedną z tych inicjatyw jest ARP Space Academy, w ramach której, we współpracy z Politechniką Warszawską, organizowane są specjalistyczne kursy z cyklu „Wstęp do inżynierii kosmicznej”. Z kolei w obszarze kształcenia kadr menadżerskich ARP S.A. blisko współpracuje z Akademią Leona Koźmińskiego i powołanym w ramach tej uczelni Centrum Studiów Kosmicznych.
ARP, czyli satelity, roboty i kawa z kosmosu
Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w rozwoju sektora technologii kosmicznych także jako inwestor kapitałowy. Od 2014 r. spółka jest współwłaścicielem firmy Creotech Instruments S.A. z Piaseczna, która zajmuje się m.in. projektowaniem mikrosatelitów, opracowywaniem zaawansowanych systemów elektronicznych na potrzeby instrumentów kosmicznych oraz gromadzeniem i przetwarzaniem danych satelitarnych. Z kolei w 2019 r. ARP S.A. objęła 44% udziałów w spółce PIAP Space, utworzonej przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Firma ma ambitne plany związane z rozwojem robotyki kosmicznej. Aktualnie prowadzi prace nad opracowaniem ramienia robotycznego do serwisowania satelitów.
Ciekawym przedsięwzięciem jest też tzw. „Pierwsza kawa” – czyli codzienne rozmowy z przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Mają one na celu dzielenie się z wirtualnymi odbiorcami doświadczeniami z branży kosmicznej.
Od stażu do etatu w kosmosie
Od 6 lat Agencja organizuje również program stażowy „Rozwój Kadr Sektora Publicznego”, który w tym roku przekształcił się w Polish Space Fellowship Program. Organizowany wspólnie ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego program stażowy umożliwia absolwentom możliwość odbycia półrocznego stażu w wybranych firmach polskiego sektora kosmicznego. Poprzednie edycje konkursu „Rozwój kadr sektora kosmicznego” cieszyły się bardzo wysoką liczbą zgłoszeń. Dodatkowo 80% absolwentów poprzednich edycji programu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których odbywało staż.
Wartym podkreślenia jest fakt, iż sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych sektorów w Polsce, mającym bardzo duże znaczenie tak w polskiej, jak i europejskiej gospodarce. Powiększająca się liczba przedsiębiorstw związanych z tą dziedziną badań, a co za tym idzie także liczba projektów realizowanych w jej ramach, powoduje, że zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą. Szczególnie potrzeba młodych, którzy świetnie radząc sobie z nowoczesnymi technologiami rozumieją, że stanowią one w tej dziedzinie podstawę działań.
W sektorze kosmicznym pracują między innymi mechanicy, elektronicy, programiści, geoinformatycy, marketingowcy, prawnicy czy nawet specjaliści od biotechnologii i medycyny. Na zatrudnienie w sektorze kosmicznym mogą liczyć absolwenci polskich uczelni, którzy zyskali tytuł laureata organizowanego przez Agencji Rozwoju Przemysłu programu stażowego.
Kosmos czeka na Polaków
Polski przemysł kosmiczny stale się rozwija. Polskie przedsiębiorstwa biorą udział w coraz większej liczbie misji kosmicznych realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Wiele z nich tworzy swoje technologie kosmiczne oparte na autorskich projektach.
W Polsce działają między innymi firmy zajmujące się zarówno technologiami rakietowymi, jak i wykorzystaniem gotowych danych satelitarnych. Wytwarzają one oprogramowanie lotne oraz projektują optykę dla satelitów obserwujących Ziemię. Tak duża różnorodność kompetencji jest na pewno bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość i silną stroną polskiego sektora kosmicznego. Kosmos budzi emocje i rozpala wyobraźnię. Między innymi dlatego przemysł kosmiczny cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród młodych naukowców. Pierwsze spektakularne sukcesy Polaków, jak na przykład nasz udział w budowaniu łazików marsjańskich, przyciągają do kosmicznego sektora kolejne zdolne osoby. Rolą Agencji Rozwoju Przemysłu jest nieustanne tworzenie przedstawicielom świata nauki oraz biznesu jak najlepszych warunków, aby polska myśl technologiczna mogła się rozwijać również w obszarze kosmicznym. Dotychczasowe inicjatywy potwierdzają zasadność oraz skuteczność tego typu działań.
You must be logged in to post a comment.