Przystępując do sprzedaży, warto odpowiednio się do tego przygotować. Oto kilka wskazówek, o których powinniśmy pamiętać, aby skutecznie i dobrze sprzedać swoją nieruchomość.

Rocznie w całym kraju podpisywanych jest ok. 600 tysięcy aktów notarialnych dotyczących sprzedaży nieruchomości. Pomimo pandemii rynek wtórny mieszkań w Warszawie i okolicach ma się znakomicie. Po latach do łask wróciły także domy, na które jest obecnie duży popyt. Wiele osób szuka też gruntów, aby zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją i niskimi dochodami z bankowych odsetek. Inwestycja w nieruchomości nie tylko pozostaje konkurencyjna wobec alternatywnych inwestycji oferowanych na rynku, ale również okazuje się być bezpieczna. Średnia ofertowa cena transakcyjna mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie to 11,7 tys. zł za metr kwadratowy, co oznacza 8 proc. wzrostu w ciągu roku.
Sezon na sprzedaż nieruchomości zazwyczaj zaczyna się wczesną wiosną. Dlaczego? Otóż zdecydowanie większa część osób woli zabrać się za porządki wtedy, kiedy zaczyna się robić ciepło. Jest to więc idealny moment na dokonanie kilku poprawek w mieszaniu czy nawet generalnego remontu nieruchomości. Zaś kupujący mają lepsze możliwości dokładnego sprawdzenia stanu mieszkania po sezonie zimowym.
Zatrudnij inspektora budowlanego
Najczęściej, mieszkając w swojej nieruchomości, nie widzimy różnych jej niedoskonałości lub zwyczajnie je lekceważymy. Natomiast decydując się na sprzedaż domu, który ma już swoje lata, warto skorzystać z opinii wykwalifikowanego inspektora budowlanego. Ekspert oceni kondycję całego budynku i wskaże ewentualne niedociągnięcia, które warto naprawić. Wówczas będziemy mieć pewność, że gdy klienci przyjdą oglądać nieruchomość z własnym inspektorem, to nie znajdą zbyt wielu usterek, które trzeba by było naprawić. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie nerwów, jeśli ktoś będzie chciał wytknąć palcem awarię, której naprawa mogłaby potrwać kilka tygodni, a co gorsza zrezygnować z zakupu.
Zatrudnij ekipę sprzątającą oraz remontową
Warto zastanowić się, czego potrzebują obecnie nowi nabywcy nieruchomości. W ostatnich miesiącach wiele osób zdecydowało się na pracę zdalną w domu. Świetnym pomysłem byłoby wydzielenie w oferowanym na sprzedaż mieszkaniu strefy biurowej kosztem np. jednej sypialni lub zmniejszenia salonu. Wprowadzając tam kilka elementów, np. biurko, miejsce na dokumenty, jakąś ciekawą roślinę – dodamy uroku całemu pomieszczeniu.
Zadbaj o porządek przed wejściem do domu i w ogrodzie, przytnij drzewka czy żywopłot, posadź nowe kwiaty i obłóż ziemię nową korą, zagrab stare gałęzie. Te drobne z pozoru rzeczy naprawdę robią ogromną robotę.
Korzystając z usług firm remontowych warto odświeżyć mieszkanie. Z pomocą przyjdzie ekipa sprzątająca, która zdezynfekuje całą nieruchomość. Warto też pomalować pomieszczenia – nie musimy wcale użyć skomplikowanej palety kolorów, wystarczą białe ściany, które zawsze są w modzie. Koniecznie trzeba też pozbyć się starych i niepotrzebnych rzeczy. Nieruchomość pokazywana klientom musi być czysta i świeża, by można było dostrzec jej potencjał. Z jednej strony jest ona wizytówką właścicieli, z drugiej zaś jej stan wpływa na cenę oraz szybkość sprzedaży. Jeśli nie dysponujesz finansami, wiele z wyżej wymienionych rzeczy zrobisz sam lub z pomocą bliskich. Pamiętaj też o przewietrzeniu lokalu przed wizytą zainteresowanych zakupem.

Zatrudnij odpowiedniego agenta nieruchomości
Znalezienie agenta nieruchomości jest stosunkowo łatwe, natomiast znalezienie skutecznego agenta nieruchomości jest już trudniejsze. Warto sprawdzić portfolio agenta, którego chcemy wybrać. W jaki sposób można tego dokonać? Poniżej kilka podpowiedzi, o co warto zapytać:
– ile transakcji zamknął w ostatnim roku?
– czy pomaga w załatwieniu wszystkich formalności?
– czy rozwiązuje również trudne sytuacje związane z nieruchomością?
– jakie usługi oferuje poza przyjęciem oferty?
– jakie jest jego doświadczenie dokładnie w tym rejonie?
Pamiętaj, że Ty i Twój agent powinniście grać do jednej bramki i obojgu powinno zależeć na sprzedaży nieruchomości na jak najlepszych warunkach. Warto rozeznać się od początku, czy wybrany agent spełnia nasze oczekiwania. Zapytaj też znajomych, czy znają kogoś wartego polecenia. Nie podpisuj dokumentów bez czytania: jeśli czegoś nie rozumiesz, zapytaj rodzinę, znajomych czy nawet swojego księdza. Również warszawskie Urzędy Dzielnic oferują nieodpłatną pomoc prawną i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Zadbaj o profesjonalną sesję fotograficzną
Dobre fotografie sprzedawanej nieruchomości to sprawa niezwykle ważna. Wielu potencjalnych klientów podejmuje decyzję o zakupie domu na podstawie jego zdjęć. Jeśli dotychczas nie kupowałeś nigdy nieruchomości, to postaw się w miejscu kupującego i przejrzyj liczne oferty dostępne choćby na portalach internetowych. Zapewne zwrócisz uwagę na te najbardziej atrakcyjne.
Dobry agent nieruchomości powinien postarać się o to, by przy pomocy wykwalifikowanego fotografa wykonać profesjonalną sesję fotograficzną. W dzisiejszych czasach warto też zainwestować w zarejestrowanie wirtualnego spaceru w technice 3D, co umożliwi klientom zdalne obejrzenie nieruchomości.
Z doświadczenia wiem , że bardzo pomaga też uatrakcyjnienie albumu zdjęć nieruchomości ujęciami filmowymi oraz fotograficznymi zrobionymi przy użyciu drona. Zawsze opracowuję takie materiały i widzę, że cieszą się one dużym zainteresowaniem klientów przy wstępnej selekcji. To przydaje się szczególnie wtedy, gdy nieruchomość jest zlokalizowana daleko od potencjalnego nabywcy. Na podstawie zdjęć zrobionych z drona może on podjąć decyzję, czy warto pokonać wiele kilometrów, by obejrzeć wymarzony dom na żywo. Poza tym klienci zazwyczaj zwracają uwagę na okolicę i to, jakie jest sąsiedztwo wybranej nieruchomości, a to mogą poznać z fotografii zrobionej z „lotu ptaka”.
Wystaw swój dom na sprzedaż
Wybrany agent nieruchomości wystawi ofertę Twojego domu na wszystkich dostępnych portalach, by zwiększyć szanse szybkiej sprzedaży. Nie ograniczaj się również do pracy agenta, poinformuj rodzinę oraz znajomych, że planujesz sprzedaż nieruchomości. Często można szybko znaleźć klienta za pomocą poczty pantoflowej.
Miej plan awaryjny
Musisz liczyć się z tym, że Twoja nieruchomość może sprzedawać się znacznie dłużej niż tego oczekujesz. Często nie pomoże tu nawet obniżka ceny. Warto przygotować się więc na najbardziej czarny scenariusz – brak chętnych do zakupie nieruchomości.
Negocjuj, podpisz i zamknij sprzedaż
W dużej mierze zadanie to przejmuje Twój agent nieruchomości. To on powinien wynegocjować jak najlepsze warunki dla Ciebie. Doświadczony agent będzie wiedział, jakich technik użyć i jak przekonać stronę kupującą do złożenia oferty akceptowalnej przez Ciebie. Gdy już wspólnie dojdziecie do porozumienia odnośnie ceny, zostanie już tylko dopełnienie formalności u notariusza, który zadba o dopilnowanie przebiegu sprzedaży zgodnie z prawem. Pamiętaj też, że masz prawo do zadawania pytań i notariusz powinien wyjaśnić interesujące Cię kwestie zapisów w akcie sprzedaży.
Wyżej opisane kwestie pomogą w skutecznym i szybszym zamknięciu transakcji z dużą korzyścią dla sprzedającego i kupującego.
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez portal GetHome.pl wynika, że wśród najczęstszych powodów zakupu domu lub mieszkania klienci wymieniali (do 3 wskazań):
67,7% – zakup inwestycyjny / lokata kapitału / pod wynajem
64.5 % – zakup większego mieszkania
50,5% – zakup pierwszego mieszkania
36,6% – zakup dla rodziny np. dziecka
19,4 % – zakup w lepszej lokalizacji
3,2% – zakup mniejszego mieszkania
Pamiętajmy też, że na rynku znajduje się bardzo dużo ofert, a najczęstszym błędem, który popełnia wielu właścicieli (szczególnie sprzedających po raz pierwszy), jest ustalenie niewłaściwej ceny nieruchomości. Cena bowiem powinna uwzględniać lokalizację, oferty konkurencji i stan techniczny mieszkania czy domu. Często jednak właściciel patrzy zbyt optymistycznie i narzuca wysoką cenę, co tylko odstrasza potencjalnych kupców i wiąże się z dłuższym oczekiwaniem na sprzedaż.
Tomasz Porowski
Doradca ds. nieruchomości / ekspert segmentu premium i właściciel biura nieruchomości Pantera Invest w Warszawie.
You must be logged in to post a comment.