SIGN IN YOUR ACCOUNT TO HAVE ACCESS TO DIFFERENT FEATURES

FORGOT YOUR PASSWORD?

FORGOT YOUR DETAILS?

AAH, WAIT, I REMEMBER NOW!
POLSKA PO GODZINACH: KULTURA | WIEDZA | GOSPODARKA, PORTAL POLSKA PO GODZINACH ONLINE
  • ZALOGUJ SIĘ

Polska. Po godzinachPolska. Po godzinach

  • START
  • O NAS
  • DO POBRANIA
  • KONTAKT
PO GODZINACHNA LUZIE
2
środa, 07 kwietnia 2021 / opublikowany w: Medycyna, Społeczeństwo, Zdrowie

„Dzielmy się dobrem” to akcja pełna optymizmu i serdeczności

Kupują respiratory dla szpitali, pomagają członkom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Powstańcom Warszawskim, organizują animacje dla chorych dzieci, zdobywają sprzęt komputerowy dla szkół. To tylko niektóre obszary akcji zainicjowanej przez Port Gdynia, która z miesiąca na miesiąc zyskuje na popularności.

Wszystko zaczęło się rok temu. Port Gdynia od początku  pandemii w ramach profilaktyki antywirusowej zaczął wspomagać służbę zdrowia i lokalną społeczność w walce z epidemią. We współpracy z 24 partnerami zakupione zostały m.in. respiratory, laboratoria do diagnostyki COVID-19, a także laptopy niezbędne do nauki zdalnej. Do tej pory do akcji #DzielmySięDobrem dołączyły firmy z Trójmiasta, m.in.: Invest Komfort S.A., Torus, Porta KMI Poland, Corleonis Sp. z o.o. S.K.A., czy Korporacja Budowlana Doraco.

Co ważne, stale dołączają do niej kolejne instytucje, w tym Grupa LOTOS. – W obliczu wyzwania, wobec którego obecnie stoi świat, w trosce o lokalną społeczność podejmujemy liczne kroki, które mają na celu wsparcie walki z koronawirusem. Intensyfikujemy działania, ponieważ realna pomoc służbie zdrowia możliwa jest tylko wtedy, gdy będziemy działać kompleksowo. Po respiratorach zaangażowaliśmy się w kolejną inicjatywę, tym razem z obszaru diagnostyki, kupując cztery laboratoria do testów na obecność koronawirusa. Nie ustajemy w naszych staraniach, dlatego w ramach profilaktyki  przygotowaliśmy  naklejki z grafiką i hasłem uświadamiającym zachowanie odpowiedniego 2-metrowego dystansu, np. w sklepach, aptekach czy przychodniach – mówi Adam Meller, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

W przyszłym roku Port Gdynia będzie świętował swoje 100-lecie powstania. Korzystna sytuacja międzynarodowa, podpisanie Traktatu Wersalskiego, przywrócenie dostępu Polski do morza i potrzeby gospodarcze stanowiły podwaliny dla jego budowy. Niezwykle ważny dla rozwoju kraju Port Gdynia zyskuje dzisiaj na znaczeniu, a jego władze, prócz celów biznesowych, mocno wspierają istotne zadania społeczne.

Wśród nich wyróżnia się akcja #DzielmySięDobrem, której zasięg wciąż rozszerza się na całą Polskę, a do pomocy włączają kolejne firmy i wolontariusze. To wzorcowy CSR, czyli projekt obejmujący Społeczną Odpowiedzialność Biznesu, gdzie firmy nie koncentrują się jedynie na swoim zysku, ale też propagują wartości społeczne i uczestniczą w rozwiązywaniu ważnych problemów.

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Znaleźliśmy się w trudnym czasie, wymagającym solidarności i jedności w działaniu. W walce z niewidzialnym wrogiem konieczne jest zaangażowanie każdego. I tak się dzieje – nie zawiodły firmy, które troszczą się nie tylko o własny rozwój, ale też o ważne kwestie społeczne. Fala pomocy dosłownie zalała Trójmiasto. Kilkanaście respiratorów, sprzęt do ochrony osobistej, środki dezynfekujące, a nawet pościel. Kolejne firmy włączają się w różne akcje wspomagania służb medycznych walczących z koronawirusem. Wśród nich akcja Portu Gdynia – #dzielmysiędobrem. I ta pomoc jest doceniana przez beneficjentów.

– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy korzystać z inicjatywy Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Sprzęt ratujący życie służyć będzie nam przez wiele lat i wesprze nas w obecnej sytuacji. Takie działania są teraz potrzebne, wszyscy musimy działać dla wspólnego dobra – mówi Dariusz Nałęcz, wiceprezes Spółki „Szpitale Pomorskie”.

Pomocą Portu Gdynia objęty jest też Szpital Morski w Gdyni. Placówka może liczyć pomoc w organizacji akcji profilaktycznych czy pomocowych, ale przede wszystkim na zakup potrzebnego sprzętu. Działania Portu docenia Andrzej Matera, kierownik Zakładu Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Podkreśla on, że szpital otrzymuje od darczyńcy sprzęt już od wielu lat. Również w erze koronawirusa: – Chciałbym   podziękować w imieniu swoim i zarządu szpitala za przekazanie nam dwóch respiratorów. W obecnej sytuacji jest to sprzęt pierwszej potrzeby, umożliwiający nam ratowanie życia pacjentów – mówi Matera i dodaje z uśmiechem: – Port Gdynia wielokrotnie zaskakuje nas i dostarcza nam sprzęt, którego potrzebujemy szybciej, niż zdążymy zgłosić jego potrzebę!

Port Gdynia finansuje również sprzęt do tekstów na koronawirusa. Tego rodzaju aparat o nazwie BIOFIRE FilmArray multiplex PCR otrzymał Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie. Tamtejszy Zakład Diagnostyki Mikrobiologicznej może teraz za pomocą tego urządzenia badać obecność wirusów metodą genetyczną PCR w zautomatyzowanym systemie zamkniętym. Jest to system bezpieczny, gdyż znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia u personelu laboratorium. Co więcej, uruchomienie diagnostyki w kierunku COVID-19 w ZDM Szpitala w Wejherowie zdecydowanie skróciło czas oczekiwania na wynik i usprawniło opiekę nad chorymi.

– Aparat ten umożliwia wykonanie 20 testów na dobę. Jego wydajność to jeden test na godzinę, czyli 20 pacjentów otrzyma wynik maksymalnie w ciągu doby – zachwala otrzymany sprzęt kierownik Zakładu Wiesława Wasyl, i dodaje: – Aparat ten nie służy wyłącznie do badania koronawirusa, może być również wykorzystywany po opanowaniu pandemii. Za pomocą odpowiednich paneli pomoże w wykrywaniu i identyfikacji groźnych, niekiedy bardzo trudnych do hodowli patogenów odpowiedzialnych za zakażenia układowe, takie jak zakażenia dróg oddechowych, krwi, układu nerwowego, przewodu pokarmowego czy innych. Port Gdynia zachęca inne firmy, by w ramach wspomnianej akcji pomagać służbom medycznym w miejscu prowadzonej działalności biznesowej. Można zakupić urządzenia do laboratoriów badających obecność wirusa albo sprzęt medyczny wspierający leczenie po jego wykryciu. W akcję włączyły się już takie firmy, jak Port Gdańsk, Invest Komfort S.A., Torus, Cemet i Hass Holding.

Dzięki tej współpracy również Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni nie został bez pomocy. Dzięki staraniom Portu Gdynia i Portu Gdańsk zostały zakupione dwa analizatory do badań molekularnych w kierunku SARS-CoV-2, a także innych patogenów układu oddechowego. Urządzenie umożliwia prowadzenie badań także innych układów, np. patogenów powodujących sepsę, zakażenia układu pokarmowego, zakażenia ośrodkowego układu nerwowego.

–  Analizatory  wpisują  się w nasze potrzeby. Umożliwiają prawidłowe wykrycie i rozpoznanie zachorowania u pacjenta. Co więcej, badanie jest bardzo szybkie: test w kierunku SARS-

-CoV-2 trwa 45 minut, podczas gdy taki sam test w diagnostyce tradycyjnej trwa 5 godzin – mówi dr Elżbieta Arłukowicz, lekarz epidemiolog tego szpitala, i dodaje: – Ten czas jest szczególnie istotny na SORze czy izbie przyjęć, kiedy mamy ciężki przypadek i musimy szybko rozpoznać chorobę. Analizator ten umożliwia wykrycie ponad 20 patogenów układu oddechowego w ciągu godziny, co znacznie ułatwia pracę, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, kiedy mamy do czynienia z wieloma wirusami krążącymi w populacji i będziemy musieli rozpoznać, który z tych wirusów spowodował infekcję – dodaje lekarka.

Pamiętajmy o naszych bohaterach

Port Gdynia szczególnie wspiera w czasie pandemii osoby starsze, które są obecnie w grupie dużego ryzyka i nie powinny wychodzić z domu. Pandemia koronawirusa to dla nich szczególnie trudny czas, kiedy często mogą liczyć tylko na siebie.

Na wsparcie w tym trudnym czasie mogą liczyć członkowie trójmiejskiej społeczności szczególnie zasłużeni dla historii Polski. Właśnie do kombatantów skierowana została akcja #NigdyNieZostawiamySwoich. Decyzją Zarządu Morski Port Gdynia otoczył opieką osoby starsze ze stowarzyszeń, z którymi współpracuje od lat, wspierając zarówno działania statutowe, jak i samych członków. Niezbędne artykuły i zakupy dostarczane są działaczom ze stowarzyszenia Światowego Związku Armii Krajowej czy uczestnikom Powstania Warszawskiego mieszkającym w Gdyni, którzy są obecnie w grupie dużego ryzyka i nie powinni wychodzić z domu. Wolontariusze codziennie dostarczają im ciepłe posiłki, zakupy czy inną niezbędną pomoc. I starsi ludzie są im za to bardzo wdzięczni: – Elementarnym problemem osób w podeszłym wieku jest kwestia codziennego zaopatrzenia się w pożywienie. W sklepie nie miałbym możliwości uniknięcia kontaktów z wieloma osobami, to dla mnie naprawdę duże ułatwienie. Ta wspaniała inicjatywa Portu Gdynia sprawia, że na sercu robi się ciepło – mówi Janusz Preyss ze Związku Powstańców Warszawskich. Ponadto Port Gdynia, w ramach akcji #dzielmysiędobrem, zaprosił do akcji pomocowej również korporację budowlaną DORACO i Invest Komfort. Wsparcie dla kombatantów polega przede wszystkim na zaopatrzeniu ich w artykuły spożywcze, obiady oraz pakiety bezpieczeństwa – czyli maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji. Jeśli seniorzy muszą wyjść np. do lekarza czy na badanie, mogą liczyć na pomoc i zapewnienie bezpiecznego transportu. Żywność dla nich kupowana jest w jednej z gdyńskich firm gastronomicznych, zgodnie zasadą local content – aby przy okazji wesprzeć lokalny biznes podczas trudnego dla tej branży okresu. W dystrybucji pomocy pomagają sami zainteresowani: – Jesteśmy pokoleniem uodpornionym na szereg trudnych zdarzeń, zarówno w okresie okupacji, jak i w czasach powojennych. Zostaliśmy zahartowani. W takich okolicznościach poznaje się prawdziwe dobro. Wytypowaliśmy kilku samotnie mieszkających kolegów z terenu Gdyni. Ja jako niespełna 93-latek, jestem najmłodszy z nich.

Niektórzy są w wieku 96 lat – często samotni, bo ich rodziny mieszkają poza Polską. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – mówi Tomasz Kuplicki, wiceprezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

78.Rocznica Przemianowania ZWZ na AK

Profilaktyka kluczem do walki z pandemią

Wiele firm, w tym Port Gdynia, wspiera akcję #zostańwdomu i promuje tym samym profilaktykę epidemiczną. Chodzi o to, by jak najszybciej uporać się z panującą pandemią i powrócić do odbudowy gospodarki kraju. Lokalna społeczność może więc liczyć na wparcie w zakresie konieczności pozostawania w domu.

Życie w czasie kwarantanny oznacza korzystanie z nauczania online, a to z kolei wymaga sprzętu komputerowego. Dlatego Zarząd Morskiego Portu Gdynia postanowił przekazać 78 zestawów komputerowych dla najuboższych rodzin wielodzietnych z Gdyni i okolic, aby dzieci mogły uczęszczać na zajęcia online i kontynuować naukę pomimo panujących warunków.

Wsparcie to docenia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni. Pracujący w nim specjaliści alarmują, że wprowadzenie stanu epidemicznego i obowiązku nauki zdalnej spowodowało potężny problem w wielu rodzinach, których nie było stać na natychmiastowy zakup i wyposażenie swojego potomstwa w sprzęt komputerowy.

– Bardzo cieszymy się, że był tak szybki odzew ze strony Portu, który już wcześniej angażował się we współpracę z nami. W czasie mobilizacji udało się sprawnie zareagować, aby wspomóc naszych podopiecznych – mówi Franciszek Bronk, Zastępca Dyrektora ds. opieki nad dzieckiem i rodziną w MOPS w Gdyni. – Choć nie są to kwestie związane z ratowaniem zdrowia i życia, to przecież zdecydowanie budują możliwości dzieci. Bez tego wsparcia byłyby one pozbawione równych szans w dostępie do edukacji. Ten sprzęt to wielka pomoc dla rodzin, którymi się opiekujemy i które wspieramy – dodaje pracownik Ośrodka.

Ośrodki Pomocy Społecznej są blisko ludzi, tych najbiedniejszych, o największych potrzebach. Dlatego też doceniają one wszelkie akcje mające na celu wsparcie najbardziej marginalizowanych grup społecznych. Do nich należą wspomniane już działania Portu Gdynia skierowane do kombatantów.

–             Z każdego przejawu solidarności ludzkiej i społecznej niezmiernie się cieszymy, bo to nam bardzo pomaga w wykonywaniu naszej pracy na rzecz innych – mówi Franciszek Bronk.

–             Zwłaszcza leżą nam na sercu osoby starsze, często samotne i pozbawione opieki rodzin najbliższych. Mamy dużą grupę takich osób, które są z nami w stałym kontakcie. Pomoc ze strony firm jest dla nich nieoceniona – dodaje.

Nic więc dziwnego, że akcja Portu Gdynia #DzielmySięDobrem wciąż zyskuje na popularności. Firmy zainteresowane wsparciem potrzebujących zapraszamy do współpracy (media@port.gdynia.pl). Pamiętajmy – takich osób w trwającej wciąż pandemii jest naprawdę sporo.

Adam Białas

Dziennikarz, ekspert rynku CSR, menedżer w agencji k

TAGI: Adam Białas, CSR, Dzielmy się dobrem, Port Gdynia

WYBRANE DLA CIEBIE

Inwazja paczkomatów
Azjatyzacja świata
“A jednak żyć się chce!” – ukazała się nowa książka ks. Andrzeja Chibowskiego

You must be logged in to post a comment.

Najnowsze artykuły

  • “A jednak żyć się chce!” – ukazała się nowa książka ks. Andrzeja Chibowskiego

    A gdyby tak duszpasterze pisali o swoich parafi...
  • Pozytywna zmiana z programem ,,WzMOCnij swoje otoczenie’’ – dodatkowe wyposażenie wielofunkcyjnej sali multimedialnej

    Parafia św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej j...
  • Pozytywna zmiana z programem ,,WzMOCnij swoje otoczenie’’ – dodatkowe wyposażenie wielofunkcyjnej sali multimedialnej

    Parafia św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej j...
  • Remont na dużą skalę – wymiana pokrycia dachowego na kościele

    Wymiana dachu to zawsze duże przedsięwzięcie, w...
  • „W internetowym oceanie nie daj się złapać na haczyk” – TAURON przestrzega

    Jak bronić się przed phishingiem – pokazuje w n...

ARCHIWALNE

  • Luty 2023
  • Grudzień 2022
  • Listopad 2022
  • Kwiecień 2022
  • Marzec 2022
  • Luty 2022
  • Styczeń 2022
  • Grudzień 2021
  • Listopad 2021
  • Październik 2021
  • Wrzesień 2021
  • Lipiec 2021
  • Czerwiec 2021
  • Maj 2021
  • Kwiecień 2021
  • Marzec 2021
  • Luty 2021
  • Styczeń 2021
  • Grudzień 2020
  • Listopad 2020
  • Październik 2020

Kategorie

  • Aktywność fizyczna
  • Architektura
  • Bez kategorii
  • Budownictwo
  • Czas wolny
  • Dzieci
  • Edukacja
  • Ekologia
  • Ekonomia
  • Felieton
  • Film
  • Finanse
  • Gospodarka
  • Historia
  • Książki
  • Kulinaria
  • Literatura
  • Malarstwo
  • Media
  • Medycyna
  • Muzyka
  • na luzie
  • Najnowsze artykuły
  • Nauka
  • Nieruchomości
  • Pasja
  • Praca
  • Prawo
  • Przemysł
  • Przestrzeń publiczna
  • Przyroda
  • Psychologia
  • Religia
  • Rodzina
  • s1
  • s2
  • Samorząd
  • Społeczeństwo
  • Sport
  • Środowisko
  • Styl życia
  • Sylwetki
  • Sztuka
  • Technika
  • Technologia
  • Test
  • Turystyka
  • Ubezpieczenia
  • Warszawa
  • Wychowanie
  • Wywiad
  • Zdrowie
  • zrównoważone budownictwo

PO GODZINACH W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

BIURO REKLAMY

mateusz.jarecki@
p
ogodzinach.info

NOTY PRAWNE

Polityka prywatności
Cookies

WYDAWCA

Independent Media Company
Bartosz.Wieczorek

WYDAWCA ONLINE

Biocomo Sp. z o.o.
Dariusz Ziółkowski

Portal wykonany przez: Dariusz Ziółkowski

do góry