Często stosunkowo słyszymy o przemocy emocjonalnej, ale chyba jeszcze dość mało wiemy o istocie tego zjawiska i jego różnych formach. Werner Bartens, lekarz i naukowiec, a także wpływowy niemiecki publicysta piszący o zdrowiu postanowił przybliżyć nam to zagadnienie. W Niemczech udało mu się to z wielkim sukcesem, gdyż książka na kilka miesięcy była na liście bestsellerów magazynu „Spiegel”.
Bartens poważnie podchodzi do zjawiska przemocy emocjonalnej, uważając, że pod żadnym pozorem nie można go bagatelizować. Nie można bowiem akceptować i tolerować gnębienia, ale trzeba się przed nim bronić. Łatwiej to przychodzi osobom, które mają wysokie poczucie własnej wartości. Autor ostrzega też przed częstą błędną postawą, jaką jest przyjmowanie roli ofiary. Bardzo często to właśnie przyjęcie takiej roli zachęca do ataku na nas. Warto też pamiętać, że nie można się na ataki i destrukcyjne sytuacje uodpornić, zawsze będą one dla nas przykre. Można się wprawdzie „przyzwyczaić”, ale to nie chroni nas przed dalszą agresją. Ciągłe narażenie na przemoc emocjonalną może doprowadzić do zespołu stresu pourazowego i wtedy konieczna jest już pomoc profesjonalisty. I należy z niej bezwzględnie skorzystać, odkładając na bok ewentualną niechęć czy wstyd.
O przemocy emocjonalnej szczególnie warto mówić w kontekście wychowania dzieci i młodzieży, którym okazywanie złośliwości, deprecjacja czy poniżanie zawsze szkodzi. Utrudnia im to życie codzienne, a czasem rodzi wyrzuty sumienia i poczucie winy.
Werner Bartens, Przemoc emocjonalna, czyli o tym, co naprawdę nas boli: zniewaga, upokorzenie, pozbawianie miłości – jak możemy się przed tym bronić, Wydawnictwo Dobra Literatura, Słupsk/Warszawa 2019.