Kawa w umiarkowanych ilościach niweluje zmęczenie, polepsza koncentrację i nastrój, zwiększa wydolność fizyczną i wyostrza uwagę.
Pijąc kawę, nie tylko możecie się zrelaksować, delektując się tym pysznym napojem, ale też mieć świadomość, że dbacie jednocześnie o swoje zdrowie, kondycję, czy wydolność. Kawa stymuluje organizm, poprawia sprawność myślenia, czujemy się po niej lepiej fizycznie i psychicznie. Polepsza zdolności poznawcze, ułatwia koncentrację, obniża ryzyko zachorowania na marskość wątroby, czy chorobę Parkinsona, przyspiesza metabolizm. Oczywiście pita z umiarem, przez osoby zdrowe.
Czy każda kawa działa na organizm i smakuje podobnie?
Pobudzające właściwości kawa zawdzięcza zawartości kofeiny. Kofeina jest stymulantem, aktywuje ośrodkowy układ nerwowy. Dostarczana w umiarkowanych ilościach niweluje zmęczenie, polepsza koncentrację i nastrój, zwiększa wydolność fizyczną i wyostrza uwagę. Zawartość kofeiny zależy od gatunku kawy i stopnia wypalenia ziaren.
Podstawowe gatunki kawy to arabika i robusta, zwana też kawą kongijską. Obydwa gatunki pochodzą z Afryki. Arabika pochodzi z Etiopii, gdzie nadal występuje w stanie dzikim, robusta została odkryta nad brzegami Jeziora Wiktorii. Chociaż robusta zawiera prawie dwa razy więcej kofeiny, o wiele bardziej poszukiwaną kawą jest arabika. Jest trudniejsza, co oznacza również droższa w uprawie, wymaga większej staranności, jest podatna na choroby. Jakby tego było mało, zdarza się, że owocuje nieregularnie, czyli na tym samym drzewie mogą być kwiaty, przypominające trochę nasz jaśmin, niedojrzałe zielone owoce i czerwone dojrzałe, przypominające nasze wiśnie. Najwyższej jakości arabika jest zwykle zbierana ręcznie, wybiera się tylko dojrzałe owoce, zbiór z tych samych drzew może odbywać się wielokrotnie, co podnosi koszty produkcji, powodujące znaczne różnice w cenie poszczególnych gatunków kaw. Jakby tego było mało kawa arabika jest często uprawiana na zboczach gór, co dodatkowo utrudnia zbiory. Nie jest bez znaczenia, że warunki, w jakich kawa jest uprawiana, są trudne do zniesienia dla przeciętnego człowieka, zarówno temperatura, jak i wilgotność bywają wysokie…
Robusta jest uprawiana na niższych wysokościach, najczęściej zbierana maszynowo, jest odporniejsza. Biorąc pod uwagę, że ma również więcej kofeiny, to czemu zdecydowanie więcej uprawia się jednak arabiki? Powód jest prosty. Arabika ma dużo więcej amatorów. Jest delikatniejsza, to dzięki arabice kawa kojarzy się z pięknym zapachem i delikatnym smakiem. To nie znaczy, że robusta nie ma swoich wiernych fanów. Południowe Włochy, czy Neapol, to bastion robusty, powstaje z niej gęste, intensywne espresso zaparzane w staromodnych ekspresach kolbowych typu „leva”. Tradycyjnie dodaje się do niej cukier i pije czarną i gęstą. Również we Francji robusta jest popularna, wynika to z zaszłości historycznych. W dawnych francuskich koloniach w Afryce Zachodniej uprawia się głównie robustę.
Niezależnie jakie kawy preferujecie, pijcie je z przyjemnością i na zdrowie!
Michał Włudarczyk