Wystawa o filozofii i sztuce dla dzieci w wieku od 4 do 104 lat.
Ta wyjątkowa wystawa angażuje i rozbudza w odbiorcach chęć dociekliwego przyglądania się rzeczywistości, co w naszych czasach pełnych powierzchownych sądów i relacji wydaje się wyjątkowo wartościowe.
Rozumienie świata zaczyna się od dobrze postawionego pytania. Doskonale wiedzą o tym dzieci, które chcąc poznać otoczenie – pytają. Wiedzą o tym filozofowie próbując wyjaśnić pojęcia związane z egzystencją. Także artyści tworząc swoje unikalne prace inspirują do zadawania pytań. Ciekawość i nieustępliwość dzieci bliska jest działaniom filozofów. Będzie można to sprawdzić, dokonując interpretacji dzieł sztuki na wystawie „Eureka, czyli odkrywam!”, przygotowanej przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Wystawa kierowana jest zarówno do dzieci, dorosłych jak i nastolatków. Łączy świat filozofii i sztuki. Eksponowane na wystawie dzieła dostosowane są do percepcji młodego widza i jego wnikliwej obserwacji. Starszych odbiorców wprowadzają w stan refleksji nad otoczeniem. Dzięki wizycie na wystawie dowiemy się, czym jest filozofia, co jej zawdzięczamy, jaki jest język i narzędzia filozofa.
Na ekspozycję składają się dzieła współczesnych artystów wizualnych, stworzone na potrzeby tego projektu. Dzieła zachęcają odbiorców do interakcji, działania lub przemyśleń. Filozofowie staną się dla nas przewodnikami po świecie sztuki. Każda praca poddana będzie komentarzowi bliskiemu dla Arystotelesa, Kartezjusza, Johna Locke’a i Ludwiga Wittgensteina oraz nieskończonej liczbie interpretacji widzów. Czy podczas zwiedzania podążymy ścieżką jednego z filozofów? Czy swoją własną? – decyzja należy do nas! Ścieżka dydaktyczna i nowoczesna scenografia nadają wystawie unikalny charakter.
(me)